Sztuka w Auschwitz

W Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego w Krakowie od 6 lipca będzie można oglądać nową wystawę pt. Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz.

Józef Szajna, „Nasze życiorysy”, KL Auschwitz 1944-45 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Szajna, „Nasze życiorysy”, KL Auschwitz 1944-45 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka stworzona w koszmarnej rzeczywistości Auschwitz jest wyjątkowym dokumentem świata obozowego, ale również ludzkim świadectwem walki o własne człowieczeństwo. Szokującym może zdawać się sam fakt, iż w Auschwitz istniała jakakolwiek sztuka. Rysunki ukazujące obozową rzeczywistość, portrety współwięźniów, prace wyrażające tęsknoty i nadzieję – co motywowało twórców, aby tworzyć, mimo ogromnego ryzyka, jakie się z tym wiązało?

Utworzone 70 lat temu Muzeum Auschwitz-Birkenau posiada unikatową kolekcję prac stworzonych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Wystawa przygotowana wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie to pierwsza w historii tak obszerna prezentacja oryginalnych prac wykonanych przez więźniów Auschwitz. Pokaże ona przede wszystkim prace nielegalne, tworzone w całkowitej konspiracji, jak i te wykonywane na zlecenie esesmanów. Ekspozycja pozwoli na zobaczenie obozu Auschwitz oczami więźniów-artystów, którzy nie przestali tworzyć nawet w świecie śmierci.

Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz
Od 7 lipca do 20 września 2017 roku
Wernisaż wystawy: 6 lipca 2017, godz. 18.00
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

Dodaj komentarz