Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz Stanisława Augusta

W Łazienkach Królewskich będzie można obejrzeć ekspozycję poświęconą Janowi Bogumiłowi Plerschowi. Prace królewskiego artysty, pełne finezji, wdzięku oraz fantazji, zdobią najważniejsze obiekty Łazienek. Na pytanie, jaką kryją w sobie historię, odpowiada wystawa, organizowana od 4 lipca do 30 listopada z okazji 200. rocznicy śmierci malarza.

„Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz Stanisława Augusta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz Stanisława Augusta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz króla Stanisława Augusta będzie miała formę spaceru po obiektach, które dekorował królewski artysta. Obejmie Pałac na Wyspie, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Biały Domek i Pałac Myślewicki. Ekspozycję można będzie oglądać indywidualnie, w godz. otwarcia obiektów, albo podczas codziennego oprowadzania o godz. 11.00, 14.00 i 16.00.

Jest to pierwsza wystawa poświęcona Janowi Bogumiłowi Plerschowi, artyście, który odcisnął wyjątkowe piętno na Łazienkach, a pozostawał poza ścisłym kręgiem zainteresowania historyków sztuki – wyjaśnia Izabela Zychowicz, Zastępca Dyrektora ds. Muzealnych w Łazienkach Królewskich.

Warto przyjść i zobaczyć tę ekspozycję, ponieważ będzie to niezwykły spacer łazienkowskimi śladami Jana Bogumiła Plerscha. Podziwiać będziemy nie tylko piękno malowideł artysty, ale przede wszystkim będziemy odkrywać ich społeczno-polityczne znaczenie, nadane przez Stanisława Augusta, w ścisłej współpracy z malarzem, co czyni te prace wyjątkowymi – dodaje.

Ekspozycji towarzyszy bogaty program edukacyjny: warsztaty rodzinne i interaktywna wystawa dla dzieci Idź na żywioł! w Starej Kordegardzie, czynna od 4 lipca.

W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz króla Stanisława Augusta
Od 4 lipca do 30 listopada 2017 roku
Łazienki Królewskie w Warszawie

Dodaj komentarz