Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło

Światowa sztuka w polskim wydaniu od czerwca zagościła w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Wystawa Tomasza Brody nosi tytuł Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło.

Tomasz Broda, „Autoportret Pikasa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Broda, „Autoportret Pikasa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słynne portrety Picassa, van Gogha, Rembrandta, Velázqueza i wielu innych malarzy światowego formatu w zaskakującej interpretacji wrocławskiego grafika i karykaturzysty Tomasza Brody można oglądać od 1 czerwca w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

W pracach Brody pozornie zwykłe rzeczy nabierają niezwykłych cech – balony stają się nosami, guziki pełnią funkcję oczu, zmywaki tworzą bukiet słoneczników, a za kapelusz służy para kaloszy. Intrygują i zachwycają swoją oryginalnością. Z jednej strony unikatowe, z drugiej uderzająco podobne do swych pierwowzorów.

Starannie wyselekcjonowane i zestawione ze sobą materiały sprawiają, że każda kompozycja doskonale oddaje charakterystyczne cechy wyglądu przedstawianej postaci. Spójności dodaje ufonetyczniony, uproszczony zapis nazwisk mistrzów malarstwa, np. Pikaso, Wangog, Rębrant, Rubęs, Gogę, Łorhol, który współgra z prostymi komponentami dzieł. Wybrane na ekspozycję prace pochodzą z prywatnej kolekcji artysty.

Tomasz Broda. Od Rubęsa do Pikasa, czyli zrób sobie arcydzieło
Kuratorka wystawy: Elżbieta Laskowska
Od 1 czerwca do 3 września 2017 roku
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

Dodaj komentarz