Malarstwo i poezja Telemacha Pilitsidisa

30 czerwca Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza na wernisaż wystawy Telemacha Pilitsidisa pt. Przemijanie. Artysta ten uprawia, według określenia Andrzeja Saja, poezję malarstwa i rodzaj malarstwa w poezji.

Telemach Pilitsidis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Telemach Pilitsidis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo i poezja, te dwie dyscypliny, łączą się, tworząc charakterystykę twórczości malarskiej Pilitsidisa – dwoistej, niejednoznacznej, nie do końca wytłumaczalnej, stale kuszącej aurą tajemnicy i niedopowiedzenia. Cechy te wynikają być może do pewnego stopnia z przynależności twórcy do dwóch kultur: źródłowej, greckiej, z jej południową radością życia i słowiańskiej – zapewne nieco mrocznej i melancholijnej dla przesiedleńca ze słonecznych wysp Grecji. Więcej o twórczości artysty można przeczytać w artykule Przemijanie na stronie Wydarzenia.o.pl.

Telemach Pilitsidis – urodził się 7 stycznia 1941 roku w Kivotos w Grecji. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1967 roku dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Jerzego Nowosielskiego. Jest również autorem 13 tomików wierszy oraz powieści autobiograficznej Bezsenne oko. Jest artystą niezwykle aktywnym twórczo, brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Zrealizował 65 wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 380 wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Telemach Pilitsidis. Przemijanie
Od 30 czerwca do 27 sierpnia 2017 roku
Wernisaż 30 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz