• 2017-06-30

Święto Widza – Narodowe czytanie scenariusza Rejsu

1 lipca Teatr w Krakowie im. Juliusza Słowackiego oddaje scenę i otoczenie przed Teatrem we władanie widzów. Dla widzów, z widzami – tak ma wyglądać to święto – wystawa zdjęć bywalców Teatru Słowackiego autorstwa Tomasza Wiecha.

Święto widza. Narodowe czytanie scenariusza „Rejsu” (źródło: materiały prasowe teatru)

Święto widza. Narodowe czytanie scenariusza „Rejsu” (źródło: materiały prasowe teatru)

Przed budynkiem Teatru zostaną ustawione mównice, przy których widzowie będą mogli się szczerze wypowiedzieć jak widzą pierwszy sezon nowej dyrekcji. Aktorzy wyśpiewają fragmenty recenzji, zagra DJ, a przestrzenią wokół zawładnie pierwsza w historii Teatru plenerowa kawiarnia o nazwie Cafe Teatralna.

Nie możemy zapominać o tej zwrotnej sile reakcji jaka łączy artystów ze sceny z widzami, to ciągły gest upodmiotowienia widza, zaproszenia go do współkreowania przestrzeni wydarzeń, dania mu poczucia, że jest ważny. Ten teatr potrzebuje obdarcia z tego złocenia, w sposób totalny, bezczelny, może czasem głupi i bezradny, by odrzucić to, co go dusi i przytyka – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny.

Szydłowski reżyseruje główne wydarzenie tego wieczoru czyli Narodowe czytanie Rejsu, jak sam mówi uwspółcześnioną wersję kultowego filmu, w której będzie się przewijała nasza rzeczywistość polityczno-społeczna, złożona z licznych absurdów, nowomowy, którą posługują się nie tylko politycy ale my wszyscy na co dzień. Będzie i śmieszno i strasznie. Zagrają amatorzy, naturszczykowie, tak jak w wersji oryginalnej filmu Piwowskiego, do udziału w projekcie zgłosiło się 60 osób, wyłonionych zostało 18, które przez dwa tygodnie uczestniczą w warsztatach z improwizacji, ruchu scenicznego prowadzonych przez Steena Haakona z Finlandii, pracują z kamerą, green boxem, uczą się stylizacji, doboru kostiumu od Elżbiety Wójtowicz i choreografii od Dominiki Knapik, inscenizację wzbogacą multimedia (Przemysław Fik, Dawid Kozłowski).

Wstęp na wszystkie wydarzenia Święta Widza jest wolny, bezpłatne wejściówki są dostępne w kasie Teatru. Więcej informacji na stronach internetowych teatru.

Święto widza. Narodowe czytanie scenariusza Rejsu
Czytanie: 1 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Dodaj komentarz