Powrót do idei zinu

Kolektyw Sputnik Photos tym razem pojawia się w mniej fotograficznej niż zazwyczaj odsłonie. „Strony” to powrót do idei zinu, alternatywnego magazynu tworzonego przez artystów.

Andrzej Tobis, „Tablica, tarcza z koszem” z cyklu „A-Z” (Gabloty edukacyjne)  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Tobis, „Tablica, tarcza z koszem” z cyklu „A-Z” (Gabloty edukacyjne) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do stworzenia magazynu Sputnik Photos zaprosił ludzi pióra, a w przestrzeni miejskiej oddał głos innym artystom wizualnym. Premiera pierwszego numeru „Stron”, poświęconego ekologii i środowisku odbędzie się podczas debaty z twórcami już 1 lipca w Warszawie.

„Strony” numeru pierwszego są zielone, poświęcone ekologii i środowisku. Zaproszeni przez Kolektyw Sputnik Photos zaangażowani ludzie pióra piszą o tym, co ich inspiruje, ale też martwi, niepokoi, wkurza: o drzewach – nie tylko tych w Puszczy Białowieskiej, o ptakach – także tych, których już nie ma, bo nie przetrwały w naszym świecie, o zanieczyszczeniu środowiska i codziennych drobnych działaniach, które na to środowisko mają wpływ o zmianach klimatu i o tym, czy zatrzymanie efektu cieplarnianego jest jeszcze możliwe. Wśród autorów pierwszego numeru, pod redakcją Olgi Gitkiewicz, są między innymi Aneta Prymaka-Oniszk, Marta Sapała, Jacek Karczewski, Filip Springer, a także autor komiksów Jacek Frąś.

Dopełnieniem każdego numeru zinu w przestrzeni miejskiej będą billboardy z pracami artystów wizualnych. Czterech z nich będzie mogło w tej formie odnieść się do tematu przewodniego każdego z numerów. Przy pierwszym numerze „Stron” będą to Joanna Rajkowska, Michał Frydrych, Andrzej Tobis, Diana Lelonek. 2017 „Strony” ukażą się trzy razy, pojawieniu się każdego numeru będzie towarzyszyć debata z twórcami. . Kolejne numery zina, w limitowanym nakładzie każdy, będą dostępne w internecie oraz w wybranych warszawskich klubokawiarniach.

Spotkanie wokół magazynu „Strony” 
1 lipca 2017 roku, godz, 17.00
Bar Studio w Warszawie

Dodaj komentarz