• 2017-06-30

Jedyny w Polsce koncert SBB i Chrisa Pottera

Bemowskie Centrum Kultury i Warsaw Summer Jazz Days zapraszają na jedyny koncert SBB i Chrisa Pottera. 30 czerwca gwiazdy progresywnego rocka i światowej klasy saksofonista wystąpią po raz pierwszy wspólnie w Amfiteatrze Bemowo.

SBB i Chris Potter (źródło: materiały prasowe organizatora)

SBB i Chris Potter (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chris Potter – światowej klasy solista, kompozytor i saksofonista. Jest najmłodszym muzykiem w historii, który wygrał Nagrodę Jazzpar Danii. Imponująca dyskografia Pottera obejmuje 15 płyt jako lidera i sidemana na ponad 100 albumach. Był nominowany do nagrody Grammy za pracę nad swoim solowym In Vouge, utworem z Joanne Brackeen w 1999 z albumu Pink Elephant Magic, nagrodzony Grammy za album w 2000 roku Two Against Nature. Występował i nagrywał z wieloma czołowymi muzykami, takimi jak Herbie Hancock, Dave Holland, John Scofield, Mingus Big Band, Jim Hall, Paul Motian, Dave Douglas, Ray Brown.

SBB – Silesian Blues Band powstał w 1971 r. w Siemianowicach Śląski jako zespół Józefa Skrzeka, młodego wówczas basisty i pianisty, który miał za sobą już niemal roczną współpracę z zespołem Breakout. W składzie tria obok lidera znaleźli się Apostolis Anthimos, przez przyjaciół zwany Lakis (gitara), 17-letni syn greckich imigrantów, urodzony w Katowicach oraz Jerzy Piotrowski (perkusja). Pierwszy album SBB został zarejestrowany 18-19 kwietnia 1974 r. Gdy trafił do sklepów późnym latem tego samego roku, jego pierwszy nakład natychmiast się rozszedł, osiągając na czarnym rynku nawet czterokrotne przebicie cenowe. Wypełniła go brawurowa, żywiołowa muzyka, odwołująca się do tradycji Jimi’ego Hendrixa i tria Cream, pełna szaleńczych solówek gitary i przesterowanego basu, ale i lirycznych fragmentów wykorzystujących brzmienie fortepianu.

SBB & Chris Potter
30 czerwca 2017 roku, godz. 19.00
Bemowskie Centrum Kultury
Warsaw Summer Jazz Days
Amfiteatr Bemowo

Dodaj komentarz