W przewidywaniu sztuki

30 czerwca w Galerii Propaganda odbędzie się Złote złoto – spotkanie autorskie z Mariuszem Tarkawianem, które towarzyszyć będzie premierze jego artbooka pt. W przewidywaniu sztuki.

Mariusz Tarkawian, „Złote złoto” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mariusz Tarkawian, „Złote złoto” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeszcze w czasach studenckich Tarkawian rozpoczął pracę nad serią rysunków – na kartkach wielkości pocztówek kopiował 1:1 dzieła innych artystów. Powstało ich już kilka tysięcy i wciąż przybywa. Ten trening umiejętności i nauka historii sztuki w jednym dały mu impuls do następnego, niezwykle oryginalnego kroku.

Tak powstała druga kolekcja rysunków, czyli W przewidywaniu sztuki – leksykon prawie 800 dzieł zmyślonych, wymyślonych pastiszy artystów znanych i nieznanych. Tarkawian śmiało przewiduje w nim prace m. in. Thomasa Grünfelda, Cindy Sherman, Nan Goldin, Damiena Hirsta, czy Wilhelma Sasnala, które mogłyby powstać za 5, 10, czy 30 lat. Nie jest to jednak gra przypadku – proponowane przez Tarkawiana „przyszłe dzieła” są kreatywną analizą dotychczasowej twórczości danego artysty, czy artystki, a ich zaistnienie w przyszłości ma wszelkie cechy prawdopodobieństwa.

Mariusz Tarkawian. Złote złoto
30 czerwca 2017, od godz. 17.00
Galeria Propaganda w Warszawie

Dodaj komentarz