Jan Kanty Pawluśkiewicz – malarz

Wystawa Voyage to ekspozycja zarówno wcześniejszych obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza, pochodzących z cyklu Sensy – Byty – Mary, jak i najnowszych, z cykli Eteryczny realizm i Pheniben. Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów.

Jan Kanty Pawluśkiewicz, „Voyage” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Kanty Pawluśkiewicz, „Voyage” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Żel mnie fascynuje – wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz – korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji przeżyć, snów, nadziei, obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen. Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”. Architektura w obrazach Jana Kantego Pawluśkiewicza ma w sobie elementy nostalgii za czasami, w których ważna była estetyka przedmiotu, a przez to przyjemność obcowania z tzw. „pięknem niezależnym”, tak zagubionym we współczesnym świecie.

Jan Kanty Pawluśkiewicz  kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianista  twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.

Wystawie towarzyszy ekspozycja Jan Kanty Fotograficzny, fotografie Edwarda Grzegorza Funke. Zrządzeniem losu, 23 sierpnia 2007 r. w Galerii Five o’clock w Kołobrzegu, odbył się wernisaż obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza pt. Sensy – Byty – Mary i tam nastąpiło ich spotkanie. Był to początek projektu, który zrealizowany został w trakcie kolejnych wernisaży, przez dziesięć ostatnich lat. Tak powstał zbiór ponad tysiąca zdjęć, z których wybrano szesnaście. Udowadniają, że Jan Kanty jest graficzny, muzyczny, architektoniczny, plastyczny, mimiczny, tajemniczy, a na pewno fotograficzny.

Voyage. Wystawa malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza
Kuratorka: Katarzyna Cybertowicz
Współpraca:  Agencja Zegart
Jan Kanty Fotograficzny. Edward Grzegorz Funke
Kurator: Jerzy Zegarliński
Od 21 czerwca do 30 lipca 2017 roku
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz