• 2017-06-30

Aleksandra Śmigielska zainspirowana Wojaczkiem

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wystawę fotografii Aleksandry Śmigielskiej pt. Dotknąć.

Aleksandra Śmigielska, z cyklu „Ona w kwiatach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Śmigielska, z cyklu „Ona w kwiatach” (źródło: materiały prasowe organizatora)

To jest wiersz Wojaczka, ale wy słów nie szukajcie. Słów tu nie ma, możecie je jedynie poczuć, dotknąć lub wspomnieć. Prowadzić swoją myśl po sznurku doświadczenia lub prywatnej historii. Aleksandra Śmigielska patrzyła jak babcia wychodzi stąd. Stąd, czyli ze świata który znamy. Znikanie, najpierw w starości, a potem w niebycie, jest scenariuszem znanym wszystkim. Efemerycznym? Bywa. Często bardzo konkretnym, który pozostawia nas w smutku, uczuciu porzucenia.

Fotografka towarzyszyła swojej babci w ostatnich tygodniach przed jej śmiercią. Patrzyła jak powoli odsuwa się od życia. Tak powstał fotograficzny projekt Ona w kwiatach, na tej wystawie zestawiony z innym, mniej dosłownym, wizualnie jeszcze bardziej poetyckim.

Dotknąć to seria fotografii zainspirowanych poezją Rafała Wojaczka. Wizualne pułapki, wrażenia, powidoki i pamięć rzeczy, stanów, osób – często tylko i aż tyle – pozostawiają nam to coś, co nazywamy realnością. Ulotność widać i czuć w obydwu fotograficznych projektach Śmigielskiej. Stałość, to koncept tyleż pożądany, co naiwny. Cieleśnie wyrażające się westchnienie można jednak dotknąć i poczuć. Na chwilę, przez moment.

Tekst: Bartek Lis, kurator

Aleksandra Śmigielska. Dotknąć
Od 30 czerwca do 7 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 30 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz