Znamy laureatów 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Zwycięzcami tegorocznego konkursu Artystyczna Podróż Hestii zostali: Katarzyna Szymkiewicz i Józef Gałązka (Nagroda Główna ex aequo: rezydencja artystyczna w Nowym Jorku), Horacy Muszyński (Druga Nagroda: rezydencja artystyczna w Walencji) oraz Agnieszka Mastalerz (Nagroda Specjalna Prezesa Piotra M. Śliwickiego: zlecenie na artystyczną koncepcję Raportu Rocznego firmy ERGO Hestia).

Finaliści 16. konkursu Artystyczna Podróż Hestii, fot. Piotr Litwic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Finaliści 16. konkursu Artystyczna Podróż Hestii, fot. Piotr Litwic (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach nagrody, oprócz rezydencji artystycznej w Nowym Jorku, Szymkiewicz i Gałązka otrzymali też możliwość wystawy porezydencyjnej w Warszawie. W uzasadnieniu tego wyboru, członkowie jury podali: „Rzadko kiedy jury naszego konkursu jest tak zgodne. Rzadko kiedy też wybór jest dla większości z nas takim zaskoczeniem. Bardzo pozytywnym zaskoczeniem. W artystyczną podróż do Nowego Jorku chcielibyśmy zaprosić Katarzynę Szymkiewicz – artystkę, która używa bardzo niepopularnego, mało eksponowanego dziś medium. Jej dzieła nie mają początku ani końca, są procesem: jedno wynika z poprzedniego; zamiast pracować na prostokącie płótna, pozwala swoim obrazom rozrastać się w nieskończoność a nawet… wdrapywać się na kaloryfer.

Do Nowego Jorku pojedzie również Józef Gałązka, który tworzy prace przemyślane i dopracowane formalnie. Używa wielu uznanych technik artystycznych, bo w 2017 roku za takie uznać możemy zarówno gipsowe popiersie, asamblaże, ready-made, czy społeczne akcje partycypacyjne. Z wielką starannością tworzy formę, ale jak twierdzi, miałby poczucie winy, gdyby jego prace były czysto estetyczne. Piękno w jego sztuce jest użyteczne, podkreśla, buduje relacje. Rodzinne, społeczne, nawet międzygatunkowe”.

Laureatem Drugiej Nagrody został Horacy Muszyński, student szczecińskiej Akademii Sztuki. Wraz z możliwością wystawy porezydencyjnej w Warszawie artysta spędzi inspirujący miesiąc w Walencji. Przyznanie tej nagrody, jury uzasadniło słowami: „Nagrodę przyznajemy za zrealizowanie eksperymentalnej serii filmów zatytułowanej Miasteczko Kletno, będącej unikalnym podejściem do medium filmu, inteligentnym wyjściem poza instytucjonalny obieg sztuki oraz zaproponowaniem nowego języka złożonego ze starych, solidnych elementów: performansu, słuchowiska, pleneru artystycznego czy serialu telewizyjnego. Nagrodzona praca jest dziełem interdyscyplinarnym, które może być z powodzeniem prezentowane poza instytucjami sztuki, charakteryzuje ją błyskotliwy tekst, mroczny humor i popkulturowe odniesienia”.

Oprócz nagród związanych z wyjazdami rezydencyjnymi, przyznano także Nagrodę Specjalną, której fundatorem jest prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia Piotr M. Śliwicki. Jej laureatką została Agnieszka Mastalerz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Finał 16. konkursu Artystyczna Podróż Hestii, fot. Piotr Litwic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Finał 16. konkursu Artystyczna Podróż Hestii, fot. Piotr Litwic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Finał 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii
Organizator: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Partner: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
27 czerwca 2017 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodaj komentarz