Wystawa Kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej

30 czerwca w Galerii Bielskiej BWA zostanie otwarta 13. Wystawa Kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Kolekcja, której założeniem jest gromadzenie dzieł powstałych po 1989 roku i dokumentowanie ważnych zjawisk w sztuce współczesnej, liczy obecnie blisko 450 obiektów wystawowych ponad 50 autorów i zespołów autorskich.

Monika Sosnowska, „Ruiny”, 2005 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Sosnowska, „Ruiny”, 2005 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolekcja ma określone ramy geograficzne – oprócz polskich autorów znajdują się w niej dzieła m.in. z Białorusi, Czech, Łotwy, Chorwacji, Słowacji, Węgier i Ukrainy.

Rys geograficzno-historyczny ujawnia się w kolekcji małopolskiej poprzez dzieła odnoszące się do doświadczenia i pamięci posttotalitarnej (np. w obrazach ukraińskiego malarza Siergieja Czajki i węgierskiej grupy Little Warsaw, by wymienić tylko kilka wybranych przykładów), estetyki postkomunistycznej (w obiekcie rzeźbiarskim Moniki Sosnowskiej, w fotografiach Krzysztofa Zielińskiego oraz duetu – Anety Grzeszykowskiej i Jana Smagi) czy szerzej historii nowoczesności (w pracy Grzegorza Sztwiertni nawiązującej do neoplastycyzmu, w „nowoczesnych” rysunkach Moniki Szwed czy grafikach Davida Maljkovića z Chorwacji) albo pamięci (praca Mirosława Bałki, zbudowana z klepki podłogowej z Galerii Foksal). Walory edukacyjne kolekcji polegają na dobrej reprezentacji tradycyjnych mediów (rysunek, malarstwo, rzeźba) i nowszych środków wyrazu (wideo, obiekt, instalacja, fotografia cyfrowa).

„Takie wystawy zachęcają do porównań: jacy artyści, które dzieła, jakie tematy są tymi priorytetami, wokół których buduje się poszczególne wątki kolekcji” – podkreśla Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA. Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej również buduje własną kolekcję sztuki (obecnie 942 dzieła sztuki) i prezentuje ją w Polsce, a od tego roku także za granicą.

Wystawa Kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej
Kurator: Jan Trzupek
Od 30 czerwca do 20 sierpnia 2017 roku
Oprowadzanie kuratorskie: 30 czerwca, godz. 17.00
Wernisaż: 30 czerwca,  godz. 18.00
Galeria Bielska BWA w Bielsko-Białej

Dodaj komentarz