Niewidzialne kobiety

Projekt Niewidzialne Widzialnego jest połączeniem spotkań dotyczących premierowej książki artystki z jej performance. Książka stanowi dokument artystyczno-historyczno-badawczy oraz ciekawą literaturę dla osób zainteresowanych historią oraz sztuką.

Anka Leśniak, „Invisible inVisible / Niewidzialne Widzialnego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anka Leśniak, „Invisible inVisible / Niewidzialne Widzialnego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anka Leśniak od 2009 pracuje nad tematyką dotyczącą biografii zapomnianych kobiet. Efektem jej pracy jest projekt Niewidzialne Widzialnego. Dotyka on historycznego statusu roli kobiety w Polsce, artystki, ale przede wszystkim mieszkanki związanej z przeszłością miasta, dzielnicy, regionu. Artystka kieruje do swojej publiczności pytanie o kondycję kobiecości dawniej i we współczesnym świecie. Leśniak tworzy w oparciu o aktualne zagadnienia nauk społecznych, sztuki, takich jak odmienność etniczna, gender, feminizm, wykluczenie czy ideologie.

Leśniak podczas każdej prezentacji książki, wykonuje towarzyszący jej performance, który stanowi uzupełnienie lub dalszy ciąg treści publikacji. Artystka wciela się w rolę bohaterek, powtarza charakterystyczne dla nich gesty, sytuacje, oddaje ich osobowość, posługując się rekwizytami pełniącymi rolę historycznych artefaktów. Niby ten sam performance, a jednak zależnie od kontekstu wybrzmiewa inaczej, tak jak książka po raz kolejny otwarta czytana jest na nowo.

30 czerwiec odbędzie się spotkanie promocyjne z performance Anki Leśniak w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, artystka Anka Leśniak, panelistki Karolina Jabłońska, Ewa Kamińska-Bużałek, moderatorka Eliza Gaust. Kolejne spotkania w BWA w Zielonej Górze, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Rodriguez Gallery w Poznaniu, galerii lokal_30 w Warszawie.

Invisible inVisible / Niewidzialne Widzialnego. Spotkanie z Anką Leśniak
30 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Dodaj komentarz