Obrazy polskie i niepolskie

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy Ta część cienia albo światło gaśnie oraz spotkanie autorskie z Kazimierzem Brakonieckim, które odbędą się 29 czerwca.

André Jolivet (źródło: materiały prasowe organizatora)

André Jolivet (źródło: materiały prasowe organizatora)

André Jolivet jako artysta-malarz-edytor specjalizuje się w dziedzinie book art, w sztuce książki; jest autorem ponad 200 książek artystycznych, które pokazywał na wystawach we Francji oraz w całej Europie. Poza tym uprawia malarstwo na papierze i na płótnie, fotografuje, pisze wiersze. Od wielu lat zajmuje się fascynującymi go relacjami między sztuką wizualną a twórczością literacką.

Fascynacje te doprowadziły go do realizacji książek artystycznych, w których uprawia dialog pomiędzy tekstem a malarstwem, rysunkiem i fotografią. Często odnosi się do tematyki miejsca (geopoetyki miejsca). Jeżeli chodzi o tematykę jego prac, to jest ona różnorodna: od spraw politycznych przez społeczne i obyczajowe po zjawiska z kultury popularnej oraz zagadnienia ochrony środowiska naturalnego. W malarstwie czystym jak i w ilustracjach stosuje poza tym uniwersalne symbole, jak np. znaki symbolizujące pojęcie nieskończoności.

Tom książki poetyckiej Kazimierza Brakonieckiego Obrazy polskie zawiera kilkadziesiąt wierszy (ekfraz) poświęconych polskiej sztuce, począwszy od końca XIX wieku (np. malarstwu Jacka Malczewskiego czy Ferdynanda Ruszczyca) po czasy współczesne (obrazy Artura Nachta-Samborskiego, Łukasza Korolkiewicza, Zbyluta Grzywacza, Teresy Miszkin, Jarosława Modzelewskiego), w tym artystów olsztyńskich (Wiesława Bieńkuńskiego, Anny Drońskiej, Weroniki Tadaj-Królikiewicz). Nie są to poetyckie opisy i oceny dzieł sztuki, lecz bardziej rozmowa z epoką, człowiekiem, historią XX wieku. Lekturze wierszy towarzyszyć będzie prezentacja niektórych dzieł sztuki, będących tematem wierszy, znajdujących się w zbiorach BWA.

André Jolivet. Ta część cienia albo światło gaśnie 
Wernisaż: 29 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Spotkanie z Kazimierzem Brakonieckim
29 czerwca 2017 roku, godz. 18.45
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie

Dodaj komentarz