• 2017-06-29

Animator świętuje potrójnie

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator świętuje 70-lecie polskiej animacji, dziesięciolecie festiwalu oraz fakt przyznania przez Amerykańską Akademię Filmową statusu festiwalu kwalifikującego do Oscarów. Inauguracja 10. edycji już 7 lipca.

10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal skupi się na wątkach polityki w animacji, której będą poświęcone specjalne pokazy, retrospektywy oraz konferencja naukowa Animowana polityka od Mélièsa do Mulloya. Będzie można się zapoznać z niezapomnianą animacją austriacką, a w sekcji Animacja i live-action przyjrzeć pograniczom filmu żywej akcji i animacji.

Poza Międzynarodowym Konkursem, w którym twórcy rywalizować będą o Grand Prix festiwalu – Złotego Pegaza – zostaną pokazane prawdziwe skarby ze szkół i festiwali animacji z Czech, Rumunii i Francji. Świętując 70-lecie polskiej animacji, organizatorzy zaprezentują retrospektywę Witolda Giersza, Salon Odrzuconych siedemdziesięciolecia i filmy z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

Sekcja Młoda Polska Animacja przyjrzy się poczynaniom nowego pokolenia animatorów. Warsztaty pozwolą uczestnikom m.in. zbudować lalki rodem z filmów Tima Burtona, a Animator dla Dzieci zachwyci nawet dorosłych.

Na Festiwal zawita m.in. David Silverman, który za pracę przy Simpsonach otrzymał nagrodę Emmy, oraz nominowany do Oscara reżyser słynnej Gnijącej Panny Młodej – Mike Johnson, który m.in. poprowadzi sesję Master Class. Wśród wielu muzycznych wydarzeń nie będzie można przegapić projektu Kobieta z Wydm czy występu KinoManual oraz Kena Fielda, który zagra do filmów Karen Aqua.

Pokaz filmu Figury niemożliwe i inne historie II Marty Pajek (naszej zeszłorocznej laureatki) z muzyką skomponowaną przez Szymona Brzóskę i wykonaną na żywo przez orkiestrę Teatru Polskiego otworzy Festiwal. Inaugurację uświetni również pokaz specjalnego kolażu prezentującego historię polskiej animacji pt. 70 lat w dokumentacji przygotowanego przez Dyrektora Artystycznego Animatora – Marcina Giżyckiego.

10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
Od 7 do 13 lipca 2017 roku
Poznań

Dodaj komentarz