Malarstwo bydgoskiego outsidera

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na wystawę Zbigniewa Wypijewskiego. Wypijewski to bydgoski outsider, artysta totalny, dla którego wyrażanie siebie, opisywanie świata poprzez malarstwo stało się sposobem na życie.

Zbigniew Wypijewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Wypijewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaczęło się od kolekcjonowania przeróżnych przedmiotów, które zmieniły świat wokół Wypijewskiego, z płaskiego, szarego, typowego, w bogaty, barwny, pełen ukrytych znaczeń i zawiłych kontekstów. Ten świat wciągnął go, zawładnął jego wyobraźnią i popchnął do czynu. Jakby próbował nadrobić lata bez malowania, utracony czas, oddał tworzeniu życie. Pracuje właściwie codziennie, otaczają go setki prac, malarska rozmowa z samym sobą trwa nieustannie.

Wypijewski wypracował swoisty język formalny i choć daleki jest od realizmu przy wnikliwej analizie znajdziemy w nim często ironiczne odniesienia do naszej codziennej egzystencji. Ale pogodne, tak jak pogodny jest Wypijewski, uśmiechnięty, niespożytej energii, wciąż pełen zachwytu dla świata. Jego pasja przekroczyła już drzwi rodzinnego domu, jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki, jego prace eksponowane są na wystawach, kupują je muzea, zalicza się je do najbardziej obiecujących odkryć kręgu art brut ostatnich lat.

Zbigniew Wypijewski
Od 22 czerwca do 31 sierpnia 2017 roku
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dodaj komentarz