Wydarzenia towarzyszące 27. Festiwalowi Kultury Żydowskiej

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na wernisaże wystawy Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta i wystawy fotografii założyciela muzeum Galicja, Chrisa Schwarza.

„Dziewczyna z pamiętnika” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dziewczyna z pamiętnika” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Historia ukazana na wystawie Dziewczyna z pamiętnika to głównie, choć nie wyłącznie, historia kobiet. Większość wojennych narracji i wspomnień z czasów niemieckiej okupacji koncentruje się na losach mężczyzn – żołnierzy, polityków, liderów. W świecie Rywki perspektywa jest odmienna. Mężczyźni pojawiają się we wspomnieniach, pozostają w cieniu, w tle. Są obecni, ale nie dominujący. Świat, który znamy z pamiętnika Rywki, zaludniają kobiety, jego strukturę tworzą relacje pomiędzy nimi. Wypełnia go ich ból i tęsknota, ich odwaga i codzienna walka, ich strach.

Organizatorzy zapraszają również do udziału w drugiej edycji trzydniowej konferencji Ślady pamięci – ślady tożsamości, która w tym roku poświęcona będzie m.in. badaniom nad żydowską historią miejscowości, opracowanym publikacjom i ich odbiorem w środowiskach lokalnych, oraz spojrzeniem na nieistniejący już świat poprzez odkrywane dzisiaj fotografie i dokumenty.

W ramach cyklu Czarne w Galicji muzeum gościć będzie autorów związanych z wydawnictwem Czarne, m.in. Moniką Sznajderman, autorkę bestselleru Fałszerze Pieprzu. Propozycja dla kinomanów to III przegląd filmów o tematyce żydowskiej Przestrzeń Obrazu i filmy prezentowane na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

W ramach programu organizatorzy nie zapominają o najmłodszych i zapraszają codziennie na zajęcia tematyczne: warsztaty plastyczne, taneczne, grę miejską. Można wziąć również udział w spacerach miejskich i wycieczkach poza Kraków, m.in.do Dąbrowy Tarnowskiej, Tarnowa i Bobowej szlakiem małopolskich Jerozolim.

27. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Od 24 czerwca do 2 lipca 2017 roku

Dziewczyna z pamiętnika
Od 28 czerwca 2017 roku do 31 marca 2018 roku
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Dodaj komentarz