Polski las

Tematem wystawy Polski las jest współczesny polski pejzaż i polskie sposoby patrzenia na widoki otaczającej nas rzeczywistości. „Las” ma znaczenie metafory i odsyła nas poza tradycyjne skojarzenia związane z lasami, borami, gajami oraz zagajnikami, takie jak: obszary zadrzewione czy widoki dużej ilości rosnących obok siebie drzew; poza zużyte nieco pojęcia, takie jak zielone płuca kraju; pojęcia utylitarnie dosadne, jak gospodarka drzewna czy obdarzone urokiem tajemnicy terminy typu siedlisko natury.

„Polski las” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Polski las” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie mamy zatem do czynienia z widokami przyrody, ale przede wszystkim – z widokami terenów zurbanizowanych, miejskich i podmiejskich, dzielnic przemysłowych, wreszcie – z widokami terenów wiejskich, jak również okolic kompletnie opuszczonych, bezludnych, wzbudzających dreszczyk grozy i owianych tajemnicą. Przy tym na wystawie wszystkie te widoki uległy daleko idącym przetworzeniom.(…)

Co znajduje się w środku „polskiego lasu”? Co się w nim ukrywa? Mogą to być np. tragiczne wydarzenia wojenne i zapomniane, porastające roślinami mogiły, resztki tajemniczych budowli, ślady dawnych siedzib ludzkich, okopów… Ale też połamane gałęzie i wygnieciona trawa mogą świadczyć o zdarzeniach całkiem niedawnych i tyleż dramatycznych, co trywialnych. Ich nieświadomość powoduje specyficzny sposób obrazowania, zatarta, niechciana pamięć powraca w formie echa i okrutnych, perwersyjnych wizji. Dlatego właśnie na wystawie przewija się wątek agresji i przemocy, wyrażanych poprzez obrazy natury, a także – w tle – odzywa się wątek erotyczności i pożądania.

W Polskim lesie sztuka wychodzi z ram obrazów. Zanurza się w tradycji, lecz interpretuje ją na własny, indywidualny sposób. Rezygnuje z dosłowności, by po swojemu mówić o tym „nic”, co dręczy w polskim pejzażu, by poszukiwać tego, co straszy w „polskim lesie”, co huczy w koronach drzew i czai się w cieniu sosen, świerków, buków i dębów i co nie pozwala na beztroskie korzystanie z uroków natury.

Kuratorka: Magdalena Ujma

Polski las
Artyści: Agata Bogacka, Maurycy Gomulicki, Kornel Janczy, Krzysztof Maniak, Malwina Niespodziewana, Kinga Nowak, Agnieszka Piksa, Wilhelm Sasnal, Mateusz Szczypiński
Od 30 czerwca do 28 lipca 2017 roku
Otwarcie 30 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Biała w Lublinie

Dodaj komentarz