Prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, autor Trylogii rzymskiej oraz działacz opozycji demokratycznej w PRL Jacek Bocheński odbierze w tym roku statuetkę Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” przyznawanej za całokształt twórczości. Ogłoszone zostały też nazwiska nominowanych w czterech kategoriach za dzieła i kreacje powstałe w 2016 roku.

Nagrody Norwida – logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagrody Norwida – logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

W kategorii Literatura nominację do Nagrody im. C. K. Norwida otrzymali Marek Ławrynowicz za książkę Mundur, Dariusz Suska za tom poetycki Ściszone nagle życie i Krzysztof Varga za zbiór esejów Langosz w Jurcie.

W dziedzinie sztuk plastycznych kapituła nagrody doceniła Dorotę Grynczel za wystawę Tkanina w Galerii Test w Warszawie, Artura Tanikowskiego, który zorganizował wystawę Frank Stella i synagogi dawnej Polski w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz Kazimierza Gustawa Zemłę, autora wystawy Wrota Miłosierdzia, prezentowanej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Za dzieła muzyczne nominowani zostali Maciej Janicki za program edukacyjny Muzeum Chopina i wzbogacenie zasobów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Paweł Mykietyn – twórca opery Czarodziejska Góra, którą można było usłyszeć na Warszawskiej Jesieni w 2016 r. – oraz Maria Pomianowska za płyty Stwórco łaskawy i The Voice of suka.

Spośród zgłoszonych kreacji teatralnych kapituła wyróżniła w tym roku Macieja Prusa za reżyserię spektaklu Madame de Sade w Teatrze Narodowym w Warszawie, Krzysztofa Szczepaniaka za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu Cabaret, wystawianym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, jak również Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego za kabarety Herosi transformacji i miecz Chrobrego oraz Dziewczyny z marszu niepodległości.

Kto spośród nominowanych zdobędzie statuetkę Norwidowską, dowiemy się 25 września podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci uhonorowani zostaną nagrodą pieniężną w wysokości 20 tys. zł, natomiast laureat „Dzieła życia” – 25 tys. zł.

Nagrody C.K. Norwida 2017 – nominacje
28 czerwca 2017 roku
Mazowiecki Instytut Kultury

Dodaj komentarz