Fluxus a sprawa polska

Fenomen Fluxusu, w skrócie FF, brzmi zupełnie jak chemiczna substancja, lekarstwo, które Maria Anna Potocka zaleca podawać współczesnym artystom. Składają się na nie poczucie humoru, rozbawione zwątpienie, instynkt abstrakcji.

„Fluxus a sprawa polska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fluxus a sprawa polska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fluxus wymyka się bowiem prostym definicjom. Bez wątpienia był ruchem artystycznym, opartym na korespondencji i podróżach artystów. Jego centrami stały się m.in. Wiesbaden, Dusseldorf, Amsterdam, Paryż, Poznań, Warszawa, Nowy Jork. Jednak co wydaje się najistotniejsze, Fluxus reprezentuje idee przekraczania tradycyjnych dziedzin sztuki. To sztuka z życia i życie ze sztuki.

Perspektyw jest wiele, a teksty teoretyczne i wypowiedzi artystów zaangażowanych we Fluxus stanowią świadectwo niezwykłej postawy twórczej. Czym w istocie był Fluxus? Czy możemy sprowadzić odpowiedź do ruchu/ prądu artystycznego lub grupy twórców awangardowych proponujących „niegroźne” zabawy i gry? Kto był jego twórcą? Skąd wzięła się nazwa? Czym był Fluxhouse? I najważniejsze jakie były związki Fluxusu z polskimi artystami i galeriami niezależnymi? Fluxusowcy utrzymywali bowiem żywe kontakty z Polską, nie tylko prowadząc korespondencję z artystami, ale także wystawiając m.in. w Galerii Piwna 20/26 w Warszawie, Akumulatory 2 w Poznaniu czy Potocka w Krakowie.

Natalia Czarcińska – urodziła się w 1985 roku. Od 2014 związana z UAP, gdzie pracuje jako asystentka w V Pracowni Malarstwa. Jej zainteresowania teoretyczne skoncentrowane są wokół zagadnień granic obrazu/obrazowania oraz galerii i miejsc istniejących poza oficjalnym obiegiem sztuki, a także Fluxusu (w 2011 roku obroniła dyplom na kierunku Malarstwo pracą dotyczącą Fluxusu).

Fluxus a sprawa polska. Spotkanie z Natalią Czarcińską
29 czerwca 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Dodaj komentarz