Forum Cracoviense maluje Adam Wsiołkowski

Galeria ASP w Krakowie zaprasza 29 czerwca na wernisaż wystawy Adama Wsiołkowskiego. Ekspozycja Forum Cracoviense należy do wystaw towarzyszących projektowi KONFIGURACJE. Krakowskie Spotkania Artystyczne 2017.

Adam Wsiołkowski, „Forum Cracoviense” C, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Wsiołkowski, „Forum Cracoviense” C, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opozycja obecność/nieobecność wydaje się być jednym z głównych zagadnień emanujących z obrazów Adama Wsiołkowskiego. Artysta nie komentuje swoich prac, mają same „gadać” do widza, „gadają” np. tytuły serii Obecność, Nie-obecność, Miasto nieznane. Forum Cracoviense wydaje się być inne, bardzo określone, zlokalizowane. (…)

Forum Cracoviense to nie tylko cykl obrazów, lecz także historia, projekt, którego początek można zaznaczyć na linii czasu gdzieś w latach osiemdziesiątych, w momencie pierwszego spojrzenia na darowaną fotografię. Od tamtej chwili obraz zarejestrowany przez znanego krakowskiego fotografa Walerego Rzewuskiego towarzyszy artyście i „pracuje w nim” gdzieś w polu nieświadomości, ujawniając się co jakiś czas  w materii rysunku, grafiki, czy wreszcie w malowanej serii obrazów.  To postać na fotografii, tajemnica jej obecności, co podkreśla artysta, była jego punctum. Szczegół, który przykuł uwagę i stał się źródłem fascynacji. Jakby przypadkowo w tym miejscu.

Pomyślmy na jak wielu zdjęciach zostajemy uwiecznieni, przedzierając się przez tłum turystów na współczesnym krakowskim Rynku. Od pewnego momentu w rysunkach i serii obrazów Adam Wsiołkowski wpisuje swój portret zastępując tajemniczą postać. Wizerunek znany z wielu realizacji, portret w charakterystycznej czapce, pokusa wypełnienia „pustej” obecności anonimowej postaci, podróż w czasie do tego, tam. Czy powstałe rysunki i obrazy wyczerpały energię zaklętą w fotografii Walerego Rzewuskiego? Adam Wsiołkowski nie stawia kropki w tej historii. Pozostaje nam cierpliwie poczekać na kolejną jej odsłonę.

Kuratorka: Karolina Woźniak

Adam Wsiołkowski. Forum Cracoviense
Od 30 czerwca do 30 lipca 2017 roku
Wernisaż: 29 czerwca 2017 roku, godz. 17.00
Galeria ASP w Krakowie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR