• 2017-06-27

Szkło Artystyczne Henryka i Rafała Ryszów

Muzeum Podkarpackie w Krośnie przygotowało wystawę Szkło Artystyczne Henryka i Rafała Rysz jako kolejną odsłonę cyklu Artyści i projektanci Podkarpackiego Zagłębia Szklanego. Będzie ona okazją do zaprezentowania indywidualnych dokonań twórczych dwóch pokoleń artystów hutników.

„Szkło Artystyczne Henryka i Rafała Rysz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szkło Artystyczne Henryka i Rafała Rysz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedstawione prace formowane i zdobione ręcznie, niepowtarzalne, wręcz unikatowe ze względu na sposób ich wytworzenia oraz mistrzowsko wykonane detale. Dzieła szklane Henryka i Rafała Ryszów mają charakter uniwersalny, ponieważ łączą w sobie walory artystyczne i użytkowe, będąc jednocześnie wyjątkową dekoracją zarówno tradycyjnych i nowoczesnych wnętrz.

Prace Henryka i Rafała Ryszów dzięki wysokim walorom artystycznym i wyszukanej formie cieszą się od dawna dużym uznaniem ekspertów, miłośników i kolekcjonerów szkła artystycznego. Prezentowane były wielokrotnie na wystawach indywidualnych i zbiorowych w najbardziej renomowanych muzeach i galeriach w kraju i za granicą. Wystawa stanowi odzwierciedlenie trendów panujących w twórczości współczesnych artystów tworzących w szkle. „Gorące” techniki formowania szkła stosowane w procesie twórczym przez Henryka i Rafała Ryszów nadają ich dziełom charakter osobisty i nieszablonowy.

Swoją szklaną pasję artyści realizują w rodzinnej Hucie Szkła Artystycznego Sabina w Rymanowie, która powstała w 1996 r. jako niewielkie studio szkła. Obecnie jest jedną z najprężniej działających hut szkła artystycznego w Polsce i Europie.

Szkło Artystyczne Henryka i Rafała Rysz
Od 29 czerwca do 30 lipca 2017 roku
Wernisaż: 29 czerwca, godz. 17.00
Kurator: Krzysztof Gierlach
Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Dodaj komentarz