Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi

Maria Janion, autorka wielu dzieł poświęconych polskiej kulturze romantycznej, w książce Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi – zbiorze szkiców i wywiadów – skupiła się na procesie rozpadu dotychczasowego kulturowego paradygmatu. Właśnie ukazało się nowe wydanie tej publikacji.

Maria Janion, „Do Europy tak, ale tym razem z naszymi umarłymi”  – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Maria Janion, „Do Europy tak, ale tym razem z naszymi umarłymi” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1989 i transformacja ustrojowa stały się przyczyną głębokich zmian, których obserwację umożliwia autorce znajomość historii idei, literatury i wyobraźni. Janion przenikliwie i bezkompromisowo odsłania ciemne strony polskiego dziedzictwa. (…) Tytułowi „nasi umarli” to przede wszystkim Żydzi. Książka Janion, jako dzieło historyka literatury, ma niezwykły klimat. Jest próbą zapoczątkowania pracy żałoby nad utraconą żydowską częścią kultury Polski. Zdaniem autorki, pracy tej nie można już dłużej odkładać na później (Culture.pl).

Maria Janion (ur. 1926) – historyczka literatury, profesorka przez lata związana z Instytutem Badań Literackich PAN oraz Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Warszawskim, wybitna znawczyni romantyzmu, jeden z niekwestionowanych intelektualnych autorytetów. Wydała m.in.: Gorączkę romantycznąWobec złaŻycie pośmiertne Konrada WallenrodaProjekt krytyki fantazmatycznejCzy będziesz wiedział, co przeżyłeśKobiety i duch innościPłacz generała. Eseje o wojnieNiesamowitą Słowiańszczyznę oraz – wspólnie z Marią Żmigrodzką – Romantyzm i historię oraz Odyseję wychowania. Goetheańską wizję człowieka w „Latach nauki i latach wędrówki Wilhelma Meistra”. Laureatka Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za całokształt twórczości (1989).

Maria Janion, Do Europy tak, ale tym razem z naszymi umarłymi
Data publikacji: czerwiec 2017 roku
Wydawnictwo Sic!

Dodaj komentarz