Anna Świrszczyńska na jazzowo

Jestem przestrzeń to tytuł płyty z tekstami poetki Anny Świrszczyńskiej w wykonaniu wokalistki jazzowej Moniki Borzym. Płyta z gościnnym udziałem m.in. Wojciecha Waglewskiego i gitarzysty jazzowego Johna Scofielda ukaże się 28 lipca w ramach corocznego cyklu Pamiętamy ’44. Organizatorem wydarzenia i wydawcą płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Monika Borzym, „Jestem przestrzeń” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Monika Borzym, „Jestem przestrzeń” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Anna Świrszczyńska, poetka m.in. okresu Powstania Warszawskiego, jest uznawana za ważny głos tamtej epoki. Wybrane na płytę 12 tekstów pokazuje, jak „przestrzenną” była osobowością – czujną na otaczającą ją rzeczywistość, wrażliwą, empatyczną, a jednocześnie świadomą swojego losu i czasu, w jakim dane było jej żyć. Wyboru wierszy na płytę dokonała uznana reżyserka Agnieszka Glińska.

Wiersze z płyty układają się w opowieść o przestrzeni wolności w człowieku i o samostanowieniu i to było dla nas bardzo pociągające. Wierzę głęboko, że taki projekt jak ten otworzy w odbiorcach pokłady wrażliwości, których na co dzień nie używają, i nazwie myśli, których sami nie potrafią nazwać – mówi Agnieszka Glińska.

Muzykę skomponował pianista Mariusz Obijalski. Na płycie znajdą się także niespodzianki – w jej nagraniu wzięli udział goście specjalni: John Scofield, jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii jazzu, Wojciech Waglewski, lider zespołu Voo Voo, którego będzie można usłyszeć w przejmującym duecie z Moniką Borzym, i Mitchell Long – „czarodziej gitary” – amerykański muzyk, specjalista od jazzu, bluesa i world music.

Premiera płyty zaplanowana jest na 28 lipca. Tego samego dnia o godz. 21.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego Monika Borzym wraz z towarzyszącym jej zespołem wykona materiał z płyty.

Monika Borzym, „Jestem przestrzeń” – sesja nagraniowa, fot. Maksym Rudnik (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Monika Borzym, „Jestem przestrzeń” – sesja nagraniowa, fot. Maksym Rudnik (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Muzeum Powstania Warszawskiego podejmuje temat wydarzeń sierpnia i września 1944 roku poprzez wartościowe i ambitne działania artystyczne. Realizowany co roku cykl projektów muzycznych pod hasłem Pamiętamy ’44 tworzy przestrzeń dla artystycznych wypowiedzi na temat historii Powstania Warszawskiego.

Monika Borzym, Jestem przestrzeń
Premiera: 28 lipca 2017 roku
Muzeum Powstania Warszawskiego

Dodaj komentarz