• 2017-06-27

Lubliński Kot

W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin 28 czerwca odbędzie się premiera filmu Grzegorza Linkowskiego Zwierzę na papierze oraz uroczyste odsłonięcie elewacji projektu Jarosława Koziary – memento Andrzeja Kota, wybitnego artysty, grafika, mistrza sztuki kaligraficznej i drukarskiej.

Andrzej Kot w filmie „Zwierzę na papierze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Kot w filmie „Zwierzę na papierze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film Zwierzę na papierze jest ciepłym obrazem odchodzącego artysty, pełnego pokory i pogodzonego z życiem, a zarazem zepchniętego przez to życie na margines. Dokumentalne sekwencje pokazują wybitnego grafika, Andrzeja Kota, w drodze, którą odbywał codziennie ze swoimi grafikami. Artyście towarzyszą animowane postaci jego graficznych bohaterów: kot, diabeł, koziołek, ptaki. Te dwa światy złowrogo przenikają się w nieuniknionym finale filmu.

Całe swoje życie Andrzej Kot znosił pogodnie, bez cienia pretensji i skargi na swój los, pełen pogody ducha i humorystycznego dystansu do siebie, swojego nazwiska i swojej sytuacji. Gdy usłyszał diagnozę choroby, jak zwykle zareagował humorystycznym wierszykiem: „Pójdziemy tam, gdzie trzeba, do piekła lub do nieba, a najprędzej, rachu-ciachu, pójdziemy do piachu”. Zdjęcia do filmu zostały przerwane w wyniku szybko rozwijającej się choroby nowotworowej pod koniec 2014 roku. Artysta zmarł 17 lutego 2015 roku, w dniu przypadającego wtedy Światowego Dnia Kota.

Po premierze filmu odbędzie się uroczyste odsłonięcie elewacji kamienicy przy ul. Grodzkiej 17 – memento Andrzeja Kota, w formie sgraffito, które stanowi upamiętnienie twórczości wybitnego lubelskiego artysty. Sgraffito składa się z motywów graficznych autorstwa Andrzeja Kota. Pomysłodawcą i autorem projektu jest Jarosław Koziara. Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin dedykowanego obchodom 700-lecia Miasta Lublin.

Premiera filmu Zwierzę na papierze i odsłonięcie elewacji projektu Jarosława Koziary
28 czerwca 2017 roku, godz. 17.30
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie

Dodaj komentarz