Pisz kreatywnie!

5 miesięcy, 10 weekendów i 100 godzin – tak będzie wyglądała trzecia edycja Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO, która potrwa od września 2017 do stycznia 2018 roku. Podczas najnowszej odsłony 12 przyszłych pisarzy zmierzy się z tworzeniem powieści obyczajowej. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 lipca.

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO – logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO – logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

1 lipca rozpoczyna się rekrutacja na kolejną edycję Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Od 9 września do 28 stycznia 2018 roku potrwa trzecia odsłona – po kursie powieści i kryminału przychodzi czas na prozę obyczajową, z którą będzie mierzyć się dwanaścioro uczestników zajęć, którzy zostaną wybrani na podstawie przesłanych tekstów.

Podobnie jak w ubiegłych latach w tegorocznym planie znajdziemy mnóstwo zajęć z wybitnymi pisarzami i redaktorami, ekspertami od budowania wizerunku, twórczego myślenia oraz procesu wydawniczego. Pięć miesięcy upłyną także pod znakiem zgłębiania gatunku, który zyskał rzesze oddanych czytelników – szczęśliwa dwunastka pozna nie tylko tajniki rzemiosła, ale i wątki psychologiczne w powieściach obyczajowych, które pozwolą im stworzyć bohatera z krwi i kości oraz fabułę, która zdobędzie serce każdego krytyka.

W ubiegłych latach zajęcia prowadzili m.in. Marek Krajewski, Wit Szostak i Katarzyna Puzyńska. W tym roku wykładać będą m.in. Sylwia Chutnik, Mariusz Czubaj, Anna Dziewit-Meller, nad grupą przez cały okres kursu będzie czuwał Filip Modrzejewski, redaktor w wydawnictwie W.A.B., który przez pięć miesięcy będzie przygotowywał młodych pisarzy do mocnego debiutu. Do stworzenia wiarygodnych relacji między bohaterami kursantów przygotuje także prof. Bogdan de Barbaro, psychoterapeuta, który poprowadzi spotkanie o rolach rodzinnych i motywach zachowania. W programie nie zabraknie warsztatów z redaktorami pracującymi w największych polskich wydawnictwach, agentem literackim, trenerami i psychologami twórczości oraz specjalistami od wizerunku.

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy będzie wydanie antologii tekstów uczestników, która następnie trafi do czołowych wydawców w kraju. Szansa na wydanie debiutanckiej powieści nie będzie mała! O tym, że Kurs przygotowuje do odważnego wejścia na rynek świadczą m.in. sukcesy wyróżnionego absolwenta pierwszej edycji, Ahsana Ridha Hassana, który do tej pory wydał trzy tytuły i nawiązał współpracę z najstarszą agencją literacką w Polsce, BookLab.

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO jest organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, za koncepcję merytoryczną odpowiada Karolina Macios i Magdalena Zielińska, redaktorki z wieloletnim doświadczeniem w branży. Kurs stanowi element programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy także Nagroda Conrada. Od dwóch lat Kursowi towarzyszą comiesięczne weekendowe warsztaty pisania, które prowadzili m.in. Łukasz Orbitowski, Sylwia Chutnik, Max Cegielski, Weronika Murek, Wojciech Jagielski i reporterzy „Dużego Formatu”.

3. Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO: powieść obyczajowa
Termin nadsyłania zgłoszeń: od 1 do 31 lipca 2017 roku
Czas trwania kursu: od 9 września 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe
Kraków

Dodaj komentarz