Teatralna Nagroda Muzyczna dla Opery na Zamku w Szczecinie

Współczesna opera Benjamina Brittena The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby), której polskiego prawykonania podjęła się Opera na Zamku w Szczecinie, zdobyła Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy spektakl.

Laureaci Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laureaci Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury (źródło: materiały prasowe organizatora)

24 czerwca w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się Gala, podczas której ogłoszono wyniki i podczas której dyr. artystyczny Opery na Zamku Jerzy Wołosiuk odebrał statuetkę za najlepszy spektakl 2016 roku. Przed premierą 20 maja 2016 roku dyr. Opery na Zamku Jacek Jekiel w słowie wstępnym do programu The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby) napisał:

Oto zmaterializowało się nasze wielkie wyzwanie. Z wielu względów to niezwykle trudna realizacja. Po pierwsze, ogromna odpowiedzialność, bo jako pierwsi w Polsce przygotowaliśmy inscenizację tej Brittenowskiej perełki i już zawsze każda kolejna polska odsłona będzie się odnosiła do naszej produkcji. Po wtóre, to bardzo wymagająca partytura. Skomplikowana, acz genialna. Ale przechodzenie do historii nie może być łatwe. Trzymajcie za nas kciuki!

The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby) Benjamina Brittena, wyreżyserowała Natalia Babińska, a orkiestrę poprowadził Jerzy Wołosiuk. To opera kameralna z udziałem 6 śpiewaków, w tym dwojga dzieci. To pełen napięcia thriller operowy, oparty na noweli Henry’ego Jamesa, będący w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu.

Oprócz tego artyści związani z Operą na Zamku zostali laureatami w następujących kategoriach:

  • Najlepszy reżyser – Natalia Babińska (Dokręcanie śruby) – statuetka
  • Najlepsza scenografia – Martyna Kander (Dokręcanie śruby) – statuetka
  • Najlepszy tancerz współczesny – Paweł Wdówka (Polowanie na czarownice) – nagroda
  • Najlepsza tancerka Współczesna – Karolina Cichy-Szromnik (Polowanie na czarownice) – nagroda

Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury dla Opery na Zamku w Szczecinie
Wręczenie nagród: 24 czerwca 2017 roku
Filharmonia Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz