• 2017-06-26

Ocalić od zapomnienia: dzieje łódzkich sportowców

Dzieje łódzkiego sportu nierozerwalnie związane są z rozwojem miasta. Wraz z powstaniem pierwszych zakładów pracy i przybyciem do miasta osadników z terenów zachodniej Europy, pojawiły się w Łodzi nieznane dotychczas formy spędzania wolnego czasu. Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wystawę pokazującą rozwój sportu i turystyki łódzkiej od XIX wieku do współczesności.

Puchar przechodni dla piłkarskiego mistrza Łodzi, 1910 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Puchar przechodni dla piłkarskiego mistrza Łodzi, 1910 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

W latach II Rzeczpospolitej łódzcy sportowcy zaczęli być dostrzegani poza granicami miasta i kraju. Uczestniczyli w igrzyskach olimpijskich, odnosili sukcesy na europejskich arenach. Dobrą passę przerwała II Wojna Światowa, kiedy to Łódź z wielonarodowego miasta stała się ośrodkiem jednolitym etnicznie, co musiało zmienić łódzki sport. Jego cecha szczególna przed 1939 r. na tle innych miast Polski, a więc mnogość niemieckich i żydowskich organizacji sportowych, przestała istnieć.

Szczególną uwagę zwrócono na znamienitych łódzkich sportowców, takich jak: Akiba Rubinstein – szachista, uważany bezpośrednio przed wybuchem I Wojny Światowej za najlepszego szachistę na świecie; Roman Kantor – szermierz, olimpijczyk z Berlina w 1936 r., ze względu na swoje żydowskie pochodzenie zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym na Majdanku; Maria Kwaśniewska-Maleszewska – lekkoatletka, brązowa medalistka olimpijska z Berlina w 1936 r. w rzucie oszczepem; Jadwiga Wajs – dwukrotna medalistka olimpijska z rzucie dyskiem z okresu międzywojennego; Władysław Król – znakomity piłkarz i hokeista ŁKS-u, olimpijczyk w hokeju na lodzie z Garmisch-Partenkirchen w 1936 r.

Na wystawie nie zabraknie także sportowców powojennych, wśród nich znaleźli się m.in.: Jan Tomaszewski – bramkarz ŁKS-u i klubów belgijskich oraz hiszpańskich, wicemistrz olimpijski z 1976 r.; Zbigniew Boniek – piłkarz Widzewa, Juventusu i Romy, najwybitniejszy polski napastnik lat 80. XX w.; Artur Partyka – dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż. Wielu z nich przekazało w latach 80. XX w. do łódzkiego Muzeum posiadające niezwykłą wartość: odznaki, puchary, medale, dokumenty przybliżające zarówno początki wychowania fizycznego w Łodzi, jak i największe sukcesy naszych sportowców na arenach praktycznie całego świata, z igrzyskami olimpijskimi na czele.

Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi
Od 29 czerwca do 1 października 2017 roku
Kurator: Sebastian Glica
Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz