Kawiarnia Literacka na muzycznym OFF-ie

„Wszyscy” to słowo, które określa tegoroczną Kawiarnię Literacką, organizowaną w ramach katowickiego OFF Festivalu. Motywem przewodnim literackich rozmów będzie wspólnota.

Kawiarnia Literacka na OFF Festivalu (źródło: materiały prasowe)

Kawiarnia Literacka na OFF Festivalu (źródło: materiały prasowe)

Chodzi o to, by na chwilę zapomnieć o podziałach i skupić się na tym, co nas łączy – mówi kuratorka tegorocznej sceny literackiej na OFF-ie, Sylwia Chutnik.

Tegoroczna Kawiarnia Literacka nawiązuje do atmosfery czytania w domu. Na łóżku lub w wygodnym fotelu. Spokojnie, wbrew natłokowi pracy i codziennej szamotaniny. W Domku Czytelniczym uczestnicy festiwalu będą mogli odpocząć przy lekturze i porozmawiać ze specjalistą, który doradzi, co czytać, i przekaże spersonalizowaną listę lektur.

W ramach akcji „Oceń książkę po okładce” będzie można zobaczyć wystawę okładek książek zaproszonych pisarzy. W namiocie Kawiarni Literackiej zostanie otwarta pop-up księgarnia, gdzie będzie można oddać się najmilszej czynności na świecie: kompulsywnym zakupom książek.

Program Kawiarni Literackiej

Piątek, 4 sierpnia

 • 17.30 Wszyscy jesteśmy dziwni
  Łatwo nazwać kogoś wariatem, ale co się stanie, kiedy ktoś powie tak o nas? Jakie są normy społeczne i kto zasługuje na miano Innego? Czy można być dumnym dziwakiem i jaka jest cena życia na marginesie? Uczestnikami rozmowy będą Karolina Sulej (dziennikarka i kulturoznawczyni, której książka o Coney Island i Paradzie Syren będzie miała premierę za kilka tygodni) i Maciej Sieńczyk (rysownik, kolekcjoner i autor książki Wśród przyjaciół).
 • 19.30 Wszyscy boimy się wojny
  Wojna już trwa. W krajach ościennych, na Dalekim Wschodzie, za drzwiami. Pytanie, kiedy przyjdzie i do nas – a może już staliśmy się żołnierzami, nie zdając sobie z tego sprawy? O co w takim razie walczymy i czy jest możliwa dezercja? Do tych rozważań organizatorzy zaprosili Grażynę Plebanek, pisarkę mieszkającą na co dzień w Brukseli, i Ziemowita Szczerka, dziennikarza i pisarza odkrywającego meandry wschodnich lądów.
 • 21.40 Słuchowisko, czyli Michał Witkowski czyta fragmenty nowej książki Alexis

Sobota, 5 sierpnia

 • 17.35 Wszyscy jesteśmy z Lema
  Stanisław Lem odkrył przed nami kosmos, roboty, nowoczesność, która stała się dość szybko czymś oczywistym. Odkrył też człowieka. A w czasie rozmowy Wojciech Orliński odkryje dla nas Lema. Pomoże mu w tym Szymon Kloska, bibliofil, dziennikarz.
 • 22.00 Wszyscy płaczemy
  Pewnie, że trzeba być człowiekiem sukcesu. Uśmiechniętym i zadowolonym. Jeśli jest nam smutno, to zawsze można łyknąć tabletkę lub iść na terapię. Lub się po prostu rozpłakać. O tym, jak to jest być ostentacyjnie nieszczęśliwym, opowiedzą: Małgorzata Halber, dziennikarka muzyczna i autorka Najgorszego człowieka na świecie, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, autorka Jak pokochałam centra handlowe, wokalistka, oraz Robert Rient, autor reportaży o Świadkach Jehowy.
 • 0.05 Słuchowisko Natalii Fiedorczuk-Cieslak, czyli fragmenty Jak pokochałam centra handlowe przy akompaniamencie żeńskiego zespołu Wilcze Jagody

Niedziela, 6 sierpnia

 • 17.30 Wszyscy jesteśmy zwierzętami
  Oczy zwrócone w stronę przyrody. Bo najpierw ją zepsuliśmy, a teraz mamy na ten temat refleksję. Tylko czy drzewa i zwierzęta nam wybaczą? O ptakach, wilkach i komarach będą opowie Stanisław Łubieński, autor książki Dwanaście srok za ogon.
 • 19.30 Wszyscy lubimy, żeby się coś działo
  Proza gatunkowa, przygody i akcja: co łączy starą Warszawę, powieść dla młodzieży i podsłuchiwanie swojego ojca? Opowiedzą o tym Julia Szychowiak, poetka, Rafał Kosik, najpopularniejszy autor powieści dla młodzieży, i Grzegorz Kalinowski, autor cyklu Śmierć frajerom.
 • 21.40 Słuchowisko Szczepana Twardocha przy akompaniamencie Kobiety z Wydm

Kawiarnia Literacka podczas OFF Festiwalu
Od 4 do 6 sierpnia 2017 roku
Katowice

Dodaj komentarz