• 2017-06-26

30. Ulica inspirowana powieścią Fahrenheit 451

5 lipca w Krakowie rozpocznie się jubileuszowa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych Ulica. Tematem wiodącym będzie sugestywny obraz życia ludzi, którym zabrania się posiadania i czytania książek, wykreowany przez Ray’a Bradbury’ego w powieści Fahrenheit 451.

30. Festiwal Teatrów Ulicznych Ulica – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

30. Festiwal Teatrów Ulicznych Ulica – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas czterech dni Festiwalu wystąpi około 150 artystów, odbędzie się około 80 wydarzeń artystycznych. Pokazy kierowane będą zarówno do widzów dorosłych jak i do najmłodszej widowni. Z teatrów polskich zobaczymy m.in. Teatr Ósmego Dnia, Teatr KTO, Teatr Wybrzeże, Teatr Biuro Podróży, Teatr Pinezka, Teatr Wagabunda, a także znakomite grupy taneczne: Krakowski Teatr Tańca, Grupa Wokół Centrum. Z Teatrów z zagranicy do udziału w festiwalu zostali zaproszeni m.in.: Xarxa, Kamchatka, Periplum, Kitchen Theatre, Delreves, Danile Burley, Frutillas Con Creme. Festiwal rozpocznie się ogromną paradą na Rynku Głównym, w której udział wezmą zespoły z Niemiec, Francji i Polski.

Jednym z najistotniejszych segmentów festiwalu będzie spektakl multimedialny Teatru KTO w reżyserii Jerzego Zonia pod tytułem Fahrenheit 451, inspirowany słynną powieścią Bradbury’ego. Fahrenheit 451 to wizja przerażającego świata przyszłości, w którym dokonuje się ostateczny cywilizacyjny i kulturowy przełom, czy raczej: katastrofa. To świat, w którym zakazana jest wszelka literatura, sztuka, filozofia, wszelkie indywidualne, wolne i wyzwolone myślenie, odczuwanie, poznawanie. Świat, w którym pali się ocalałe jeszcze, nieliczne książki, będące realnym i symbolicznym skarbcem ludzkiej wiedzy, mądrości, wolności. To świat „zniewolonych umysłów”, dusz i serc; świat, w którym wszechobecna i wszechpotężna „kultura obrazkowa” – z jej najstraszliwszą bronią: telewizją – wtłacza świadomość pojedynczego człowieka i całych społeczności w schematyczne, odczłowieczone, ułatwione, pozbawione sensu egzystowanie. To świat zwycięskiego i okrzepłego totalitaryzmu, w którym niepotrzebny jest już nawet jawny terror, zastępuje go jeszcze straszliwsza i groźniejsza medialna manipulacja świadomością, wyobraźnią, emocjami.

Wszystkie przedstawienia zaproszone do tegorocznej edycji festiwalu będą mocnym, wyrazistym ostrzeżeniem przed takim światem, taką zagrażającą nam cywilizacją. Spektakl ma być ostrzeżeniem i jednocześnie obroną tego, co w ludzkiej tradycji najistotniejsze i najpiękniejsze: swobodnego myślenia, odczuwania i rozumienia, ludzkiej mądrości i wiedzy, prawdziwie człowieczego losu i przeznaczenia. Zadaniem teatru jest bronić wszystkich tych wartości i takie też zadanie zostanie postawione przed wszystkimi uczestnikami – grupami teatralnymi, które wezmą udział w trzydziestej edycji festiwalu Ulica.

W ramach Festiwalu odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących, m.in. wystawa fotografii ze spektakli Międzynarodowego Festiwalu Ulica z lat poprzednich, projekcje filmowe dotyczące historii sztuki ulicy, zabawy interaktywne dla dzieci i młodzieży, happeningi oraz warsztaty.

30. Festiwal Teatrów Ulicznych Ulica
Od 5 do 9 lipca 2017 roku
Organizator: Teatr KTO w Krakowie
Kraków

Dodaj komentarz