• 2017-06-24

Przełamywanie fotografii

Galeria Asymetria zaprasza na nową wystawę Marek Piasecki, Józef Robakowski. Przełamywanie fotografii.

Marek Piasecki, „Heliografia”, 1957  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Piasecki, „Heliografia”, 1957 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Piasecki (ur.1935) i Józef Robakowski (ur. 1939) należą do pokolenia artystów naznaczonych katastrofą II wojny światowej. Pierwszy po upadku powstania warszawskiego – kiedy dom rodzinny zostaje zniszczony – przeprowadza się do Krakowa, drugi po śmierci ojca ułana (w bitwie nad Bzurą) dorasta w sierocińcu, gdzie jego matka pracuje jako nauczycielka. Oba porządki biograficzne gdzieś się krzyżują.

Piasecki, który w efekcie młodzieńczej awantury politycznej zostaje skazany na więzienie w 1952 r. i z powodu złego stanu zdrowia trafia do sanatorium, w sanatoryjnej ciemni wywołuje pierwsze swoje zdjęcia. Robakowski w ciemni sierocińca wykonuje pierwsze heliografie, pierwsze gesty artystyczne, będące „zabawami chłopców”. Po latach powie w rozmowie z Hansem-Ulrichem Obristem: „wybrałem bycie artystą, by być wolnym”.

Piasecki, choć później pracując jako fotograf dla różnych pism nie rozstaje się z aparatem i tworzy poetyckie reportaże, od ok. 1955 r. koncentruje się artystycznie na eksperymentach heliograficznych – grafice na papierze światłoczułym. Robakowski swoje wczesne fotograficzne eksperymenty pokazuje na egzaminie do Szkoły Filmowej w 1958 r. i zostaje odrzucony. Komisja domaga się od niego propagandowego realizmu, a ponadto zaskoczona ich oryginalnością, sugeruje, że pokazuje prace kogoś innego, starszego.

Rafał Lewandowski

Marek Piasecki, Józef Robakowski. Przełamywanie fotografii
Od 24 czerwca do 15 lipca 2017 roku
Otwarcie : 24 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Asymetria w Warszawie

Dodaj komentarz