Kraków miastem ogrodem?

25 czerwca w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbędzie się kolejny spotkanie z cyklu Salon pod Faetonem. Wykład Zielone plamy na mapie nowoczesności. Rola zieleni miejskiej w planach regulacyjnych Krakowa w 1. połowie XX wieku wygłosi Kamila Twardowska.

Plan Krakowa z 1907 r. obrazujący stosunek powierzchni zieleni miejskiej do obszaru zabudowań (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plan Krakowa z 1907 r. obrazujący stosunek powierzchni zieleni miejskiej do obszaru zabudowań (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kraków to miasto ogród z naturalnego rozwoju” – te słowa wypowiedział w 1912 roku Ebenezer Howard, twórca idei „garden city”. Wykład posłuży rozważaniom, czy Howard miał rację, na ile Kraków-ogród powstał w konsekwencji historycznego rozwoju, a na ile został starannie zaprojektowany? Czy ono w ogóle istnieje?

Aby odpowiedzieć na te pytania, przedstawione zostanie miasto w skali mikro i makro, z lotu ptaka i przez lupę. Pomogą w tym plany regulacji urbanistycznej Krakowa: pochodzący z 1910 roku plan Wielkiego Krakowa oraz niemniej ważny, choć nazwany znacznie skromniej „plan inwestycyjny” z 1937 roku, od nazwiska twórcy znany jako Plan Dziewońskiego. To, jakie miejsce na tych mapach „idealnego Krakowa” zajęły tytułowe zielone plamy oraz jak idee realizowano w praktyce, jest dla użytkowników współczesnego miasta bardzo ważną nauką.

Spotkania, które wzięły swą nazwę od jednego z najpiękniejszych barokowych wnętrz Krakowa – sali Baltazara Fontany ozdobionej stiukiem przedstawiającym strącenie mitycznego Faetona. W ramach cyklu wykładów prezentowane są najcenniejsze i najciekawsze zbiory MHK, często przechowywane na co dzień w muzealnych magazynach. Spotkania w formule wykładu naukowego prowadzone są przez doświadczonych muzealników – kustoszy i opiekunów kolekcji oraz pracowników krakowskich ośrodków naukowych.

Kamila Twardowska, Zielone plamy na mapie nowoczesności. Rola zieleni miejskiej w planach regulacyjnych Krakowa w 1. połowie XX wieku
25 czerwca 2017 roku, godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR