Czysta forma

20 czerwca otwarto wystawę rzeźby i szkiców Beaty Czapskiej pt. Czysta forma. Organizowana przez galerię Limited Edition wystawa w całości została pokazana online. To największa w ostatnim czasie prezentacja prac Czapskiej, ambasadorki polskiej rzeźby we Francji i na świecie.

Beata Czapska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Czapska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Beata Czapska od lat 70. związana jest z Francją. Jej prace chętnie pokazywały Ambasada Polski we Francji, Ambasada Francji w Polsce, francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także egipskie Ministerstwo Kultury czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Łącznie jej rzeźby prezentowano na ponad osiemdziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych, a co najmniej setka z nich znajduje się w prywatnych i publicznych zbiorach kolekcjonerów z całego świata. Pośród rzeźbiarzy pracujących w kamieniu wyróżnia Beatę Czapską chętne wykorzystywanie różnorodności i bogactwa dostępnych skał. Rzeźbi bezpośrednio w kamieniu: w granicie, marmurze, serpentynicie i bazalcie, a także w drewnie, żywicy i brązie.

Głównym tematem prac zebranych pod szyldem Czysta forma jest dążenie właśnie do tytułowej czystej formy, którą artystka rozumie jako pozbawienie rzeźby funkcji wyłącznie dekoracyjnej i funkcjonalnej. W ramach poszukiwań czystej formy Czapska bardzo często odwołuje się do świata przyrody. Dla polskiej rzeźbiarki od dawna mieszkającej w Paryżu fauna pozostaje niewyczerpanym źródłem tematycznych i estetycznych inspiracji.

Galeria Limited Edition postanowiła poprzez wystawę Czysta forma zaprezentować tę część dorobku Beaty Czapskiej, która składa się na bogaty, intensywny, długoletni dialog z naturą. Kuratorka wystawy, Wiesława Wideryńska, uważa, że wykonane przez Czapską „pełne spokoju, zwarte realizacje rzeźbiarskie prowokują widza do zmiany sposobu myślenia o naszych braciach mniejszych”. Wideryńska zwraca też uwagę na rzadko spotykane w przedstawianiu modeli zwierzęcych urokliwość, delikatność, łagodność i humor. Poza rzeźbami widzowie będą mogli zobaczyć także szkice artystki.

Beata Czapska. Czysta forma
Organizator: Galeria Sztuki Limited Edition
Od 20 czerwca do 15 października 2017 roku
Galeria Sztuki Limited Edition w Warszawie

Dodaj komentarz