• 2017-06-23

Hiszpania na fotografiach z początku XX stulecia

Fotoplastikon Warszawski, wehikuł czasu z Alej Jerozolimskich, zaprasza na wystawę ¡Viva España!, czyli oryginalną kolekcję przedstawiającą Hiszpanię z 1906 roku pozyskaną dzięki współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

„¡Viva España!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„¡Viva España!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Działa nieprzerwanie od 115 lat. Służył do oglądania trójwymiarowych zdjęć w czasach, gdy nikt jeszcze nie śnił o grafice komputerowej. Pod opieką Muzeum Powstania Warszawskiego znacznie wzbogacił swoje zbiory, zamawiając nowe programy u znanych fotografów, lub poszukując oryginalnych fotografii sprzed 100 lat.

¡Viva España! to 48 fotografii z początku XX wieku przedstawiających Hiszpanię w obiektywie mistrzów fotografii stereoskopowej pracujących dla Kaiserpanoramy – A. Furhmana jednej z największych wytwórni zdjęć trójwymiarowych. Kolekcja będąca pierwotnie własnością Fotoplastikonu Warszawskiego, została podzielona na przełomie lat 50. i 60. Większa część zbioru trafiła do Muzeum Kinematografii w Łodzi, natomiast w Warszawie pozostało zaledwie 8 zdjęć ze stolicy Hiszpanii dołączonych do wystawy Od Aten do Madrytu. Teraz, po ponad 60 letniej rozłące znów mogą być zaprezentowane w całości stołecznej publiczności.

Fotoplastikon Warszawski to niezwykła galeria zdjęć stereoskopowych. W jego zbiorach jest ponad 7000 oryginalnych, stereo¬skopowych fotografii, w tym kilka kolekcji przedstawiających Warszawę w różnych okresach jej historii. To unikatowe urządzenie, nieprzerwanie od 1901 roku, działa w zabytkowej kamienicy Hoserów, w Alejach Jerozolimskich 51.

Wystawa ¡Viva España! 
Od 14 czerwca do 15 lipca 2017 roku
Fotoplastikon Warszawski w Warszawie

Dodaj komentarz