• 2017-06-23

Przejdź się Szlakiem Znakomitych Zakopiańczyków

Zakopane nie może narzekać na brak wybitnych osobistości, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju regionu i całego kraju. Aby ich upamiętnić i ocalić od zapomnienia otworzono Szlak Znakomitych Zakopiańczyków, dzięki któremu można lepiej poznać wybitne osobistości, które kiedyś mieszkały w tym mieście.

Muzeum Tatrzańskie, fot. H. Poddębski, 1929 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Tatrzańskie, fot. H. Poddębski, 1929 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na szlaku znalazły się osoby mieszkające w Zakopanem na stałe, przynajmniej kilka lat i zasłużone dla rozwoju Zakopanego, kultury regionu oraz szerzej, kultury polskiej. Obecnie lista nazwisk obejmuje 87 osób, ale przewidziane też są wpisy rodzinne. Na szlaku zainteresowani znajdą miejsca związane ze św. Bratem Albertem, Klemensem Bachledą, Stanisławem Barabaszem, Tytusem Chałubińskim, dr Andrzejem Chramcem, Janem Krzeptowskim Sabałą, ks. Stolarczykiem, czy Stanisławem i Stanisławem Ignacym Witkiewiczami.

Rolą szlaku będzie przypomnienie także tych mniej znanych, jak Dyonizy Bek, Bronisław Chwistek, Bronisław Dembowski, Klara Jelska, czy Juliusz Zborowski. Informacja – tam, gdzie jest to możliwe – będą uwzględniane też rodziny, np. w przypadku Witkiewiczów: Maria Witkiewiczowa, Maria (Ma-ry) Witkiewiczówna, Maria (Dziudzia) Witkiewiczówna, czy Jan Witkiewicz-Koszczyc.

Autorem znaku szlaku jest Anna Schumacher, projektantka znaku Szlaku Stylu Zakopiańskiego. Znak przedstawia konturowo Jana Krzeptowskiego Sabałę z małym Stasiem Witkiewiczem. Podobnie jak znak Szlaku Stylu Zakopiańskiego będzie funkcjonował w dwóch wersjach biało-brązowej i brązowo-białej.

Szlak Znakomitych Zakopiańczyków
Otwarcie Szlaku: 16 czerwca 2017 roku
Zakopane

Dodaj komentarz