Zobacz sztukę balijską w Krakowie

Wystawa Sploty ducha, wzory codzienności. Sztuka balijska z kolekcji Krzysztofa Musiała prezentuje po raz pierwszy w Krakowie tak szeroko i wielostronnie twórczość artystów z Bali. W dwóch przestrzeniach przedstawione są kluczowe aspekty tej sztuki i kultury, dotykające dwóch sfer życia: sacrum i profanum.

Anonimowy rzeźbiarz balijski „Mężczyzna grający na sulingu”, ok. 1930 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anonimowy rzeźbiarz balijski „Mężczyzna grający na sulingu”, ok. 1930 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W przestrzeni poświęconej sacrum znajdują się obrazy i rzeźby ilustrujące dawne eposy indyjskie, hinduistyczne bóstwa, a także lokalne ceremonie. Ważnym elementem tej części wystawy jest również grupa sakralnych tkanin, których znaczenie wykracza daleko poza ich wartość materialną – zarówno jej magiczne, rytualne, jak i codzienne aspekty.

Pomiędzy strefą sacrum a profanum eksponowana jest grupa rysunków tuszem na papierze wykonanych przez twórców balijskich w latach 30. XX wieku. Są to prace przedstawiające życie codzienne na Bali, ukazane niejednokrotnie w dramatyczny i pełen ekspresji sposób. Większość z nich znajdowała się niegdyś w kolekcjach słynnych antropologów – Margaret Mead i Gregory’ego Batesona.

Wystawa Sploty ducha, wzory codzienności jest także znakomitą ilustracją pasji kolekcjonerskiej Krzysztofa Musiała, miłośnika sztuki i mecenasa, twórcy zbiorów polskiej sztuki współczesnej.

Więcej na temat wystawy Sploty ducha, wzory codzienności w serwisie Wydarzenia.o.pl

Sploty ducha, wzory codzienności. Sztuka balijska z kolekcji Krzysztofa Musiała
Od 8 czerwca do 20 sierpnia 2017 roku
Koordynacja i aranżacja wystawy: Anna Król
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Dodaj komentarz