• 2017-06-23

Legalna Kultura w cyfrowym świecie

Czy w sieci wszystko wolno? Jak budować kulturę w cyfrowym świecie? Dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł kultury? Te i inne pytania postawią sobie w czasie rozmowy Fundacja Legalna Kultura, muzcy Abradab i Eskaubei. Spotkanie w klubie festiwalowym poprowadzi Grażyna Bochenek.

Abradab (źródło: materiały prasowe organizatora)

Abradab (źródło: materiały prasowe organizatora)

XXI wiek wraz z Internetem przyniósł rewolucję na polu dostępu do treści kultury i ich dystrybucji. Staliśmy się częścią globalnego społeczeństwa cyfrowego, które komunikuje się ze sobą i funkcjonuje na płaszczyźnie wirtualnej stanowiącej nieodłączny element naszej pracy, rozrywki i często również życia osobistego. Dynamiczne zmiany stanowią wyzwanie dla prawa autorskiego – stworzonego dla świata materialnego. Mimo pojawiających się nowych rozwiązań Internet to wciąż rzeczywistość nieskodyfikowana, w której trudno jest pogodzić interesy twórców i odbiorców kultury. Pojawiają się pytania o przyszłość branży kreatywnej, zagrożenia i korzyści dla twórców oraz ich rolę w tworzeniu cyfrowej rzeczywistości, a także rolę odbiorców, którzy mimo woli są współodpowiedzialni za budowanie kultury cyfrowej. Uczestnicy rozmowy:

  • Abradab (Marcin Marten) jest legendą polskiego rapu, żywym klasykiem. Tworzył takie albumy jak „W 63 minuty dookoła świata”, „3:44” czy „Emisja spalin”. Łączy inteligentne teksty, hip-hop z domieszkami przeróżnych stylów i wyraźnymi wpływami funku oraz reggae, często do bitów i skreczy dodaje żywe instrumenty. Ma na swoim koncie wiele muzycznych nagród, współpracowali z nim między innymi: Gutek, Tede, O.S.T.R., Dj Feel-x, Marika, Rahim i Voo Voo.
  • Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz – jest jednym z pionierów łączenia hip hopu i muzyki improwizowanej. Związał się ze sceną hip hopową od początków jej istnienia w Polsce. Współtworzy zespół Eskaubei i Tomek Nowak Qurtet, współpracował między innymi z takimi artystami, jak: Michał Urbaniak, Zbigniew Jakubek, Ten Typ Mes, Bernard Maseli, Vitold Rek. To również dziennikarz muzyczny i promotor kultury.
  • Kinga Jakubowska jest kulturoznawczynią, prezeską Fundacji Legalna Kultura i autorką Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura, projektów Otwarte Drzwi do Kultury i Kultura Na Widoku. Przez wiele lat zajmowała się dystrybucją filmów, posiada długoletnie doświadczenie w sektorze edukacji filmowej i medialnej.
  • Marcin Kotyła jest edukatorem, animatorem kultury, socjologiem. W Fundacji Legalna Kultura prowadzi działalność edukacyjną z prawa autorskiego, legalnych źródeł kultury w sieci i bezpieczeństwa w Internecie. Interesują go przemiany zachodzące na styku kultury i technologii, a także zmiany modeli korzystania z zasobów sieci.

Legalna Kultura: dyskusja
24 czerwca 2017 roku, godz. 15.00
Klub festiwalowy Wschodu Kultury Rzeszów

Dodaj komentarz