• 2017-06-23

Legalna Kultura w cyfrowym świecie

Czy w sieci wszystko wolno? Jak budować kulturę w cyfrowym świecie? Dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł kultury? Te i inne pytania postawią sobie w czasie rozmowy Fundacja Legalna Kultura, muzcy Abradab i Eskaubei. Spotkanie w klubie festiwalowym poprowadzi Grażyna Bochenek.

Abradab (źródło: materiały prasowe organizatora)

Abradab (źródło: materiały prasowe organizatora)

XXI wiek wraz z Internetem przyniósł rewolucję na polu dostępu do treści kultury i ich dystrybucji. Staliśmy się częścią globalnego społeczeństwa cyfrowego, które komunikuje się ze sobą i funkcjonuje na płaszczyźnie wirtualnej stanowiącej nieodłączny element naszej pracy, rozrywki i często również życia osobistego. Dynamiczne zmiany stanowią wyzwanie dla prawa autorskiego – stworzonego dla świata materialnego. Mimo pojawiających się nowych rozwiązań Internet to wciąż rzeczywistość nieskodyfikowana, w której trudno jest pogodzić interesy twórców i odbiorców kultury. Pojawiają się pytania o przyszłość branży kreatywnej, zagrożenia i korzyści dla twórców oraz ich rolę w tworzeniu cyfrowej rzeczywistości, a także rolę odbiorców, którzy mimo woli są współodpowiedzialni za budowanie kultury cyfrowej. Uczestnicy rozmowy:

  • Abradab (Marcin Marten) jest legendą polskiego rapu, żywym klasykiem. Tworzył takie albumy jak „W 63 minuty dookoła świata”, „3:44” czy „Emisja spalin”. Łączy inteligentne teksty, hip-hop z domieszkami przeróżnych stylów i wyraźnymi wpływami funku oraz reggae, często do bitów i skreczy dodaje żywe instrumenty. Ma na swoim koncie wiele muzycznych nagród, współpracowali z nim między innymi: Gutek, Tede, O.S.T.R., Dj Feel-x, Marika, Rahim i Voo Voo.
  • Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz – jest jednym z pionierów łączenia hip hopu i muzyki improwizowanej. Związał się ze sceną hip hopową od początków jej istnienia w Polsce. Współtworzy zespół Eskaubei i Tomek Nowak Qurtet, współpracował między innymi z takimi artystami, jak: Michał Urbaniak, Zbigniew Jakubek, Ten Typ Mes, Bernard Maseli, Vitold Rek. To również dziennikarz muzyczny i promotor kultury.
  • Kinga Jakubowska jest kulturoznawczynią, prezeską Fundacji Legalna Kultura i autorką Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura, projektów Otwarte Drzwi do Kultury i Kultura Na Widoku. Przez wiele lat zajmowała się dystrybucją filmów, posiada długoletnie doświadczenie w sektorze edukacji filmowej i medialnej.
  • Marcin Kotyła jest edukatorem, animatorem kultury, socjologiem. W Fundacji Legalna Kultura prowadzi działalność edukacyjną z prawa autorskiego, legalnych źródeł kultury w sieci i bezpieczeństwa w Internecie. Interesują go przemiany zachodzące na styku kultury i technologii, a także zmiany modeli korzystania z zasobów sieci.

Legalna Kultura: dyskusja
24 czerwca 2017 roku, godz. 15.00
Klub festiwalowy Wschodu Kultury Rzeszów

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR