• 2017-06-22

Wszystko zmyślone – premiera w Starym Teatrze

Krakowski Stary Teatr zaprasza 23 czerwca na ostatnią premierę sezony pt. Wszystko zmyślone w reżyserii Anny Karasińskiej.

„Wszystko zmyślone”, reż. Anna Karasińska, fot. Tytus Szabelski (źródło: materiały prasowe teatru)

„Wszystko zmyślone”, reż. Anna Karasińska, fot. Tytus Szabelski (źródło: materiały prasowe teatru)

Spektakl Anny Karasińskiej, eksplorujący autorskie strategie przetrwania i sposoby radzenia sobie z rzeczywistością przez medium teatru, powstaje metodą pracy z procesem. To intymna i wymagająca obopólnego zaufania forma tworzenia, podczas której elementy scenariusza budowane są niekiedy z przypadkowych wydarzeń, sytuacji międzyludzkich czy treści istniejących w danym miejscu, w danym teatrze, które czekały na swoją kolej, żeby znaleźć odbicie na scenie.

Proces może się zacząć od myślenia o spektaklu w tajemniczym mieście spowitym mgłą, a zakończyć spektaklem o ożywionych skamielinach, których zagadkowe odgłosy zahipnotyzują publiczność. Przedstawienia, które powstają dzięki takiej pracy, są powiązane z miejscem, budzą intensywność skojarzeń, mają moc i bezpośredniość oddziaływania, mogą jednak i wymykać się oczekiwaniom.

Przygotowując się do swojej pierwszej realizacji z udziałem zespołu aktorskiego Starego Teatru, reżyserka natrafiła na następujący cytat z książki Yoko Tawady Fruwająca dusza:

Być może pisany jest mi los księżniczki Sagihime, o której mówią stare księgi: nie mając własnego zdania jak słomiana kukła zostanę wyniesiona na fali wydarzeń, ludzie będą mówić do mnie słodkie słowa, tak jak i ja do nich, a na koniec stanę się niewygodna, więc mnie spalą na stosie.

Realizatorzy:

Anna Karasińska – reżyseria, scenariusz
Magda Rydzewska – współpraca dramaturgiczna
Paula Grocholska – scenografia / kostiumy
Szymon Kluz – reżyseria światła
Magda Ptasznik – choreografia
Iwona Gołębiowska – asystent reżysera / inspicjent / sufler
Michał Salwiński – asystent reżysera

Występują: Monika Frajczyk, Ewa Kolasińska, Bartosz Bielenia, Zbigniew Kosowski.

W scenariuszu spektaklu wykorzystane zostały teksty powstałe podczas improwizacji aktorskich.

Wszystko zmyślone
Premiera: 23 czerwca 2017 roku, godz. 19.30
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Dodaj komentarz