Wschodni Express literacki

Wschodni Express to cykl spotkań i debat z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Europy Wschodniej oraz seria wydawnicza Warsztatów Kultury związana z festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia. W tym roku szczególnie zostanie zaakcentowany kontekst literatury ukraińskiej i białoruskiej.

Wschodni Express 2017 – książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wschodni Express 2017 – książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jedną z największych przeszkód w rozwijaniu współpracy kulturalnej, przezwyciężeniu barier kulturowych i pokonaniu stereotypów na temat kultur państw Europy Wschodniej jest bariera językowa. Nie jest ona większym zagrożeniem dla innych obszarów praktyk kulturowych (muzyki, sztuk wizualnych), lecz rzutuje przede wszystkim na recepcję literatury, a także na szeroko rozumianą sferę wymiany idei.

Wschodni Express 2017

Dzień poezji śmierci dzień oraz Tłuścioch i leszcz – spotkanie promujące polskie wydania książek Andreja Adamowicza (Warsztaty Kultury, Lublin 2017)
7 lipca, godz. 16.00–17.30 | Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów

Uczestnicy: Andrej Adamowicz (autor) oraz Bohdan Zadura i Marek S. Zadura (tłumacze)

Andrej Adamowicz (ur. 1984 w Mińsku) − poeta, prozaik, dziennikarz. Jeden z najciekawszych współczesnych białoruskich literatów. W 2012 roku uhonorowany nagrodą za najlepszy debiut poetycki na Białorusi. Zwycięzca kilku konkursów dla młodych pisarzy i poetów. Tłuścioch i leszcz w 2016 roku otrzymał 3. miejsce w konkursie Nagroda Literacka im. Jerzego Giedroycia. Jest to nagroda przyznawana od 2011 za najlepszą książkę roku w języku białoruskim przez białoruski PEN Club we współpracy z Ambasadą RP i Instytutem Polskim w Mińsku oraz niezależnym Związkiem Pisarzy Białoruskich.

Szczęśliwi nadzy ludzie – spotkanie promujące polskie wydanie książki Kateryny Babkiny (Warsztaty Kultury, Lublin 2017)
7 lipca, godz. 17.30–19.00 | Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów

Uczestnicy: Kateryna Babkina (autorka) oraz Bohdan Zadura (tłumacz)

Kateryna (Katya) Babkina (ur. 1985 w Iwano-Frankiwsku) − znana ukraińska pisarka, dziennikarka i scenarzystka. Autorka m.in. tomików poezji, powieści Sonia (nominacja do ukraińskiej nagrody Książka Roku BBC 2013), zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, w tym jednej dedykowanej dzieciom chorym na nowotwory, a także scenariuszy filmowych (w 2016 roku krótkometrażowy film na podstawie scenariusza Babkiny pokazywany był na Festiwalu w Cannes) oraz sztuki Hamlet Babylon, wystawianej w Kijowie i Genewie.

Nogami do przodu – spotkanie promujące polskie wydanie książki Andrija Bondara (Warsztaty Kultury, Lublin 2017)
8 lipca, godz. 16.00–17.30 | Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów

Uczestnicy: Andrij Bondar (autor) oraz Bohdan Zadura i Marek S. Zadura (tłumacze)

Andrij Bondar (ur. 1974 w Kamieńcu Podolskim) − ukraiński prozaik, poeta, publicysta, tłumacz i filolog, redaktor. Autor trzech tomików poezji, licznych prac literaturoznawczych oraz tłumaczeń – przełożył na język ukraiński m.in. Ferdydurke i Transatlantyk Gombrowicza, Pięknych dwudziestoletnich Hłaski i opowiadania Mrożka. W Polsce ukazały się dotychczas jego dwie książki: tomik poetycki Jogging (2005) oraz zbiór felietonów Historie ważne i nieważne (2011).

Mały leksykon medyczny wg Bacharewicza – spotkanie promujące polskie wydanie książki Alhierda Bacharewicza (Warsztaty Kultury, Lublin 2017)
8 lipca, godz. 17.30–19.00 | Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów

Uczestnicy: Alhierd Bacharewicz (autor)

Alhierd Bacharewicz (ur. 1975 w Mińsku) − pisarz, tłumacz, dziennikarz, pracował również jako nauczyciel. Uważany za jednego z najciekawszych współczesnych literatów piszących po białorusku. Jako członek zespołu rockowego i awangardowej grupy poetyckiej Bum-Bam-Lit zaczynał od poetyckiej prowokacji, potem zdradził poezję dla prozy, ale zachował skłonność do sarkazmu i sceptycyzm. Autor książek (między innymi): Praktyczny poradnik niszczenia miastŻadnej litości wobec Walentyny G.Przeklęci goście stolicySroka na szubienicyMały leksykon medyczny wg BacharewiczaDzieci Alindarki. W Polsce jak dotąd ukazał się tylko jego zbiór opowiadań Talent do jąkania się. Laureat cenionej na Białorusi nagrody Gliniany Weles w 2002 roku. Czterokrotny laureat konkursu Nagroda Literacka im. Jerzego Giedroycia.

Debata Literackie impresje / kulturowa rzeczywistość. Głosy pisarzy z Białorusi i Ukrainy
9 lipca, godz. 17.00–19.00 | Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów

Uczestnicy: Andrej Adamowicz, Kateryna Babkina, Alhierd Bacharewicz, Andrij Bondar
Prowadzenie: Aleksandra Zińczuk – badaczka dziedzictwa historycznego pogranicza, redaktorka „Kultury Enter”, kuratorka wystaw, autorka i wydawczyni publikacji z zakresu historii kultury i literatury, poetka

Debata z udziałem białoruskich i ukraińskich poetów i prozaików oraz polskich tłumaczy będzie poświęcona aktualnym relacjom międzysąsiedzkim. Padną podczas niej pytania o to, kiedy dzisiejsza ukraińska i białoruska kultura komentuje rzeczywistość społeczno-polityczną, w jakiej mierze sztuka i literatura mogą wpływać na najbliższe otoczenie, gdzie dziś twórca odnajduje wolność słowa oraz czy „znajduje Autentyk”, czy raczej „umyślną mistyfikację”.

Wschodni Express 2017
W ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzemienia w Lublinie
Od 7 do 9 lipca 2017 roku
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz