Artyści wobec polityki

Międzynarodowa wystawa kilku artystów europejskich pochodzących z Austrii, Belgii, Polski i Węgier ukazuje ich postawę, a także komentarz wobec różnych zjawisk politycznych, społecznych i ekonomicznych, które były lub są aktualne we współczesnej Europie.

„Wobec polityki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wobec polityki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Demony komunistycznego totalitaryzmu, możliwość medialnej manipulacji, trudny temat uchodźców i terroryzmu, a także nadprodukcja i posthumanizm są tematami podejmowanymi przez uczestników pokazu. Artyści w większości są klasykami sztuki neo awangardy, którzy w swojej twórczości nawiązali dialog z dokonaniami dadaistów czy powojennym Fluxusem.

Wystawa organizowana w ramach obchodów 100-lecia Awangardy w Polsce, ukazuje kontynuacje modernistycznych trendów i idei, które zrodziły się na początku XX wieku oraz podkreśla wielką rolę, jaki ten ruch odegrał w rozwoju sztuk wizualnych, designu i filmu i jak żywe piętno odciska wciąż na współczesnych twórcach. Wystawa będzie pokazywała twórców europejskich rozwijających awangardowe założenia w okresie powojennym.

Projekt Wobec polityki pokazywany równocześnie w Forum Kultury Austriackiej w Warszawie oraz w Galerii Platan w Instytucie Polskim w Budapeszcie gromadzi kilku klasyków europejskiej neo-awangardy oraz ich następców. Uczestniczą w nim: Jarosław Kozłowski, Józef Robakowski, duet Tatiana Czekalska i Leszek Golec oraz Andrzej Paruzel z Polski, Emilio Lopez Menchero z Belgii, Peter Ronai z Węgier oraz duet austriacko-węgierski: Katharina Roters i József Szolnoki , a także austriacki artysta Josef Strau.

Wobec polityki
Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Wernisaż: 23 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 11 sierpnia 2017 roku
Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Passages of Neo-Avant Garde
Od 29 czerwca do 24 sierpnia 2017 roku
Galeria Platan, Instytut Polski w Budapeszcie

Dodaj komentarz