Jak fotografować poezję? Spotkania w ramach wystawy Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz

Jeszcze przed wakacjami Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkania w ramach wystawy czasowej Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz: spotkanie z Januszem Stankiewiczem zatytułowane Jak fotografować poezję?, a także wykład o wierszach z teki cd. Nauki chodzenia.

Tadeusz Różewicz, fot. Janusz Stankiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Różewicz, fot. Janusz Stankiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak fotografować poezję? Spotkanie z Januszem Stankiewiczem
piątek, 23 czerwca, godz. 16.00–18.00

Janusz Stankiewicz przez kilkanaście lat fotografował Tadeusza Różewicza. Uczestniczył też w wyjątkowych projektach artystycznych, które poeta realizował razem z Eugeniuszem Getem Stankiewiczem. Brat Geta czuł się swobodnie w jego pracowni w Domku Miedziorytnika, mógł więc podpatrywać proces, podczas którego luźne pomysły, rzucane zdania i opowiadane anegdoty ewoluowały w wiersze i grafiki.

Poeta i malarz spotykali się przez kilkanaście lat w różnych odstępach czasu. Wywołane fotografie z poprzednich spotkań służyły im jako „pamięć zewnętrzna” i źródło inspiracji. Niektóre fotografie więcej ukrywają niż pokazują. Na zdjęciu widzimy drewniany klocek i stojącego na nim żołnierzyka. Tylko z opowieści możemy dowiedzieć się, że to Kordian na Lodowcu, a deseczka pochodzi z willi Hauptmanna. Piórko znalezione podczas spaceru, plastikowa żaba z kiosku z pamiątkami, kamyczek z pracowni Nowosielskiego – to z tych nieważnych, banalnych przedmiotów Różewicz tworzył swoją poezję. Chwile, które zamroziła fotografia, zostaną ponownie umieszczone w płynącym czasie opowiadania.

Janusz Stankiewicz podzieli się historiami związanymi z konkretnymi zdjęciami. Na koniec spotkania słuchacze będą mogli wykonać własne działanie. Każdy na podstawie swoich wspomnień będzie mógł wykonać kaligraficzną kartkę inspirowaną poezją Różewicza. Stankiewicz, który zajmuje się również kaligrafią, udzieli uczestnikom wskazówek warsztatowych.

Tadeusz Różewicz i Eugeniusz Get Stankiewicz, fot. Janusz Stankiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Różewicz i Eugeniusz Get Stankiewicz, fot. Janusz Stankiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzecz dzieje się w ogrodzie. Wykład o wierszach z teki cd. Nauki chodzenia
Prowadzenie: prof. Jacek Łukasiewicz
niedziela, 25 czerwca 2017, godz. 16.00

Potraktujmy wykład jako intelektualny spacer. Profesor Jacek Łukasiewicz przeprowadzi nas krok po kroku przez wiersze, które znajdziemy na dwudziestu kartach z teki cd. Nauki chodzenia. Nie można sobie wymarzyć lepszego przewodnika niż ten wnikliwy badacz twórczości Tadeusza Różewicza, wyśmienity znawca literatury.

Konstrukcja cyklu cd. Nauki chodzenia, na pierwszy rzut oka chaotyczna i „robocza”, jest w rzeczywistości niezwykle precyzyjna. Przedstawiony na każdej planszy obiekt Y – makieta niewykorzystanej scenografii do Pułapki Tadeusza Różewicza – rotuje o osiemnaście stopni. Plamy czerni i złota, znak rozpoznawczy Geta, pojawiają się w różnych miejscach, a wiersze Różewicza, noszące ślady skreśleń i poprawek, układają się w narracje. Towarzyszą im rysunki twórców. Nie jest jednak tak, że obrazy ilustrują słowo czy słowa tłumaczą obrazy. Na kartach z teki płaszczyzny werbalna i ikoniczna tworzą całość.

Wykład rozpocznie się w ogrodzie, prawdopodobnie Konstancinie, ale może chodzić też o ogród Eden. Wskazówką co do czasu akcji jest wykonany czerwonym ołówkiem napis: „przed końcem świata”. Akcja się rozwija, pojawiają się bohaterowie. Natrętne mrówki, muszki i meszki uprzykrzają poecie spacer. Równie natrętne wspomnienia i czarne myśli utrudniają pisanie. Sielankę zaburzają rozentuzjazmowane krytyczki sztuki, żołnierze Wehrmachtu i entomolodzy. Jak to wszystko się skończy?

Informacja o wystawie Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz w serwisie Wydarzenia.o.pl

Spotkania w ramach wystawy Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz
23 i 25 czerwca 2017 roku
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz