Manière noire – czarna sztuka Christine Ravaux

Lumière noire to tytuł indywidualnej prezentacji twórczości Christine Ravaux, belgijskiej artystki biorącej udział w pięciu edycjach Międzynarodowego Triennale w Łodzi. Podczas tegorocznej edycji jej grafiki także zostały docenione przez międzynarodowe jury i zakwalifikowane do prezentacji podczas wystawy głównej.

Christine Ravaux, „Donuts”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Christine Ravaux, „Donuts”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja w Galerii Bałuckiej jest pierwszą indywidualną wystawą Christine Ravaux w Polsce, obejmującą prace, które powstały w okresie od 1992 roku aż po premierową, ostatnią grafikę z 2017 roku, charakteryzujące się różnorodnością zarówno pod względem formatu rycin, przedstawianych motywów, stopnia ich szczegółowości oraz tematyki prac. Najwięcej satysfakcji sprawia jej praca w technice mezzotinty, tzw. czarnej sztuki, w języku francuskim określanej jako manière noire, którą praktykuje od 1986 roku.

Artystka przy tworzeniu grafik czerpie inspiracje z otoczenia, z dalekich podróży, podczas których uważnie obserwuje miejsca i ludzi, poznaje kulturę, religie, wierzenia innych nacji, napotyka ciekawe przedmioty. Christine Ravaux chętnie także odwołuje się do popkultury zwłaszcza do klasyki filmowej, np. w grafice Le cercle des… disparus nawiązuje do filmu (Stowarzyszenie umarłych poetów). Inspiracją dla cyklu Peau d’âme stał się film z 1970 roku Peau d’âne w reżyserii Jacquesa Demy’ego, z Catherine Deneuve w roli głównej – w Polsce znany jako Księżniczka w oślej skórze. Natomiast La spirale Rouge nawiązuje do dreszczowca Le cercle Rouge (W kręgu zła), również z 1970 roku, w reżyserii Jean-Pierre’a Melville’a dramatu filmowego, w którym odtwórcą głównej roli był Alain Delon.

Prace Christine Ravaux zachwycają dbałością o każdy szczegół, detal, sprawiają wrażenie niezwykle delikatnych, ulotnych, finezyjnych. Motywy figuratywne wprowadza umiejętnie, tak, by poprzez światłocień wydobyć je z mroku czy półmroku. Dla samej artystki ważne jest przede wszystkim to, by w jej pracach był zachowany umiar, harmonia i prostota, która jest zawsze doskonała. Wszystko to sprawia, że jej twórczość jest wyrafinowana i niepowtarzalna. Wystawa towarzysząca 16. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2017.

Christine Ravaux, „Chemin noir”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Christine Ravaux, „Chemin noir”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ravaux Christine – urodziła się w Charleroi w 1961 roku. Studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli (1983–1987) oraz w Akademii Sztuki w Etterbeeku w pracownii M. Pasternaka i A. Dykmansa (1986–1989).

Christine Ravaux. Lumière noire
Kuratorka: Adriana Michalska
Od 23 czerwca do 6 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 23 czerwca 2017 roku, godz. 14.00
Galeria Bałucka w Łodzi

Dodaj komentarz