• 2017-06-21

Lato z Chórem Polskiego Radia

Chór Polskiego Radia zaprasza na wakacyjne koncerty do Krakowa i Krynicy. Chór wystąpi na słynnym Festiwalu im. Jana Kiepury oraz zaprezentuje monograficzny koncert Szymona Godziemby-Trytka.

Chór Polskiego Radia (źródło: materiały prasowe)

Chór Polskiego Radia (źródło: materiały prasowe)

25 czerwca Chór Polskiego Radia zaprosi na koncert monograficzny poświęcony twórczości Szymona Godziemby-Trytka, który w sezonie 2016/2017 pełni funkcję kompozytora rezydenta zespołu. Ostanie już w tym roku spotkanie Chóru Polskiego Radia z tym młodym, utalentowanym twórcą odbędzie się w ramach cyklu Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza, którego ideą jest wspólna celebracja, a także rozmowa odbiorców i twórców na temat sztuki muzycznej dzisiejszych czasów. W programie koncertu zabrzmią m.in.: Beatus vir, Beati misericordes, Miserere mei Deus, miserere mei, Nox praecessit oraz polska premiera Sub tuum praesidium.

Koncert odbędzie się w Willi Decjusza w Krakowie o godz. 17.00. Spotkanie z kompozytorem poprowadzi Ewa Szczecińska (Program 2 Polskiego Radia). Zespołem dyrygować będzie Bartosz Michałowski.

Z repertuaru Kiepury

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju należy do najstarszych w Polsce. Jego pomysłodawca i organizator pierwszych edycji Stefan Półchłopek wykorzystał potencjał uzdrowiska, a także pamięć o wielkim śpiewaku i stworzył imprezę, która stała się mocną kartą przetargową w odzyskiwaniu przez Krynicę przedwojennej renomy. Chór Polskiego Radia po raz kolejny pojawi się na tym słynnym festiwalu. I to aż pięciokrotnie. 12 sierpnia podczas inauguracyjnego koncertu Aria dla Krynicy wraz z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Francesco Bottigliero wykona przeboje operowe w towarzystwie tak znakomitych solistów jak Agnes Wolska – sopran, Edyta Kulczak – mezzosopran, Aleksander Pinderak – tenor, Marcin Bronikowski – baryton, Wojciech Śmiłek – bas.

Dzień później w koncercie Zakochani w operetce zabrzmią operetkowe arie, duety i ansamble z chórem, baletem i orkiestrą. A wśród wykonawców m.in.: Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran, Katarzyna Laskowska – sopran, Joanna Jakubas – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Miłosz Gałaj – tenor, Rafał Songan – baryton oraz Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej, Chór Polskiego Radia i Balet Lubelskiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Rubena Silvy.

Niezwykły program organizatorzy festiwalu zaplanowali na 14 sierpnia – wieczór poprzedzający rocznicę śmierci jego patrona. Największe przeboje operowe i operetkowe z repertuaru Jana Kiepury wykona grupa międzynarodowych solistów: Graziella Morino – sopran, Sunjung Kim – mezzosopran, Vincent Schirrmecher – tenor, JunHo You – tenor. Towarzyszyć im będzie Sinfonietta Cracovia i Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Aurelio Canoniciego. W kolejnych dniach festiwalu Chór Polskiego Radia będzie można podziwiać w koncertach poświęconych m.in. twórczości Jacquesa Offenbacha.

Chór Polskiego Radia
Od 25 czerwca do 14 sierpnia 2017 roku
Instytut Muzyki i Tańca, Willa Decjusza
Kraków, Krynica

Dodaj komentarz