Pierwszy marsz dżentelmenów według Rafała Milacha

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora.

Rafał Milach, „Pierwszy marsz dżentelmenów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Milach, „Pierwszy marsz dżentelmenów” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.(…) W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania. Tak też czyni Pierwszy marsz dżentelmenów autorstwa Rafała Milacha, którego zaprosiłem do realizacji ósmej edycji Kolekcji Wrzesińskiej.

Tekst: Karol Szymkowiak, kurator Kolekcji Wrzesińskiej

Pierwszy marsz dżentelmenów to fikcyjna narracja zbudowana z prawdziwych wątków. Historyczne wydarzenia związane z miastem Września stały się punktem wyjścia do refleksji na temat sytuacji protestu oraz mechanizmów dyscyplinujących. Cykl kolaży jest przestrzenią, w której peerelowska rzeczywistość lat 50. minionego stulecia miesza się z pamięcią po strajku dzieci wrzesińskich z początku XX wieku. Przesunięcie w czasie jest zabiegiem pozornym, ponieważ problemy, które podejmuje Pierwszy marsz dżentelmenów, mają wymiar uniwersalny i z powodzeniem mogą stać się metaforą współczesnych napięć społecznych – mówi Rafał Milach.

Projekt powstał z wykorzystaniem archiwum wrzesińskiego fotografa Ryszarda Szczepaniaka.

Rafał Milach (ur. 1978 w Gliwicach) – artysta wizualny, fotograf, autor książek. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie wykładowca tej uczelni). Autor wielokrotnie nagradzanych książek, m.in. The Winners, 7 Rooms. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat wielu konkursów. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos.

Wystawa: Rafał Milach. Pierwszy marsz dżentelmenów
Wystawa czynna od 16 czerwca do 31 sierpnia 2017
Kurator wystawy: Karol Szymkowiak
Września – Rynek

Publikacja: Rafał Milach. Pierwszy marsz dżentelmenów
Wydawca: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni
Rok wydania: 2017

Dodaj komentarz