• 2017-06-20

Pokaz filmów Roberta Żurakowskiego

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na pokaz filmów w reżyserii Roberta Żurakowskiego, który odbędzie się 24 czerwca w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza. Będzie to okazja do poznania historii Jerzego Hajdukiewicza, Tadeusza Gąsienicy-Giewonta oraz Piotra Malinowskiego, ich największych osiągnięć górskich, dokonania ratownicze – nie zabraknie wrażeń i emocji. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Pokaz filmów Roberta Żurakowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz filmów Roberta Żurakowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

 Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór

Film o niezwykle cenionym i znanym w świecie ludzi gór Jerzym Hajdukiewiczu, ikonie polskiego taternictwa. Tematy wiodące w filmie to: udział Jerzego Hajdukiewicza w słynnej akcji ratunkowej na Eigerze w 1957 roku. Udział w wyprawie na Dhaulagiri w 1960. Jego wpływ na rozwój medycyny górskiej i wprowadzenie przez niego nowoczesnych metod ratowniczych. Jego zasługi dla TOPR I GOPR. Zdobycie przez Jerzego Hajdukiewicza wszystkich czterotysięczników alpejskich (pierwszy Polak), oraz książki przez niego napisane.

Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale

To dokumentalna opowieść o życiu i dokonaniach znanego zakopiańskiego przewodnika, ratownika tatrzańskiego, aktora i muzyka. Obszerny pod względem fotograficznym film zawiera bezcenne materiały archiwalne ukazujące czasy przedwojennego Zakopanego, młodość Tadeusza Gąsienicy Giewonta, którą spędził w towarzystwie takich postaci jak: Helena Roj Kozłowska, Bartuś Obrochta czy Karol Szymanowski, dla którego Tadeusz grywał na skrzypcach.

Piotr Malinowski. 33, zgłoś się…

To opowieść o pasji do gór, których Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, ale także wybitny taternik, alpinista i himalaista, autor pierwszego przejścia zimowego na zachodniej ścianie Petit Dru, uczestnik najszybszego przejścia Głównej Grani Tatr w zimie. Specjalista od trudnych zjazdów wysokogórskich, m.in. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu. Prekursor i propagator ski-alpinizmu.

Pokaz filmów w reżyserii Roberta Żurakowskiego
24 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Tatrzańskie, Galeria Sztuki XX wieku

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR