• 2017-06-20

Pokaz filmów Roberta Żurakowskiego

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na pokaz filmów w reżyserii Roberta Żurakowskiego, który odbędzie się 24 czerwca w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza. Będzie to okazja do poznania historii Jerzego Hajdukiewicza, Tadeusza Gąsienicy-Giewonta oraz Piotra Malinowskiego, ich największych osiągnięć górskich, dokonania ratownicze – nie zabraknie wrażeń i emocji. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Pokaz filmów Roberta Żurakowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz filmów Roberta Żurakowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

 Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór

Film o niezwykle cenionym i znanym w świecie ludzi gór Jerzym Hajdukiewiczu, ikonie polskiego taternictwa. Tematy wiodące w filmie to: udział Jerzego Hajdukiewicza w słynnej akcji ratunkowej na Eigerze w 1957 roku. Udział w wyprawie na Dhaulagiri w 1960. Jego wpływ na rozwój medycyny górskiej i wprowadzenie przez niego nowoczesnych metod ratowniczych. Jego zasługi dla TOPR I GOPR. Zdobycie przez Jerzego Hajdukiewicza wszystkich czterotysięczników alpejskich (pierwszy Polak), oraz książki przez niego napisane.

Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale

To dokumentalna opowieść o życiu i dokonaniach znanego zakopiańskiego przewodnika, ratownika tatrzańskiego, aktora i muzyka. Obszerny pod względem fotograficznym film zawiera bezcenne materiały archiwalne ukazujące czasy przedwojennego Zakopanego, młodość Tadeusza Gąsienicy Giewonta, którą spędził w towarzystwie takich postaci jak: Helena Roj Kozłowska, Bartuś Obrochta czy Karol Szymanowski, dla którego Tadeusz grywał na skrzypcach.

Piotr Malinowski. 33, zgłoś się…

To opowieść o pasji do gór, których Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, ale także wybitny taternik, alpinista i himalaista, autor pierwszego przejścia zimowego na zachodniej ścianie Petit Dru, uczestnik najszybszego przejścia Głównej Grani Tatr w zimie. Specjalista od trudnych zjazdów wysokogórskich, m.in. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu. Prekursor i propagator ski-alpinizmu.

Pokaz filmów w reżyserii Roberta Żurakowskiego
24 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Tatrzańskie, Galeria Sztuki XX wieku

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR