Wystawa dyplomowa Pawła Baśnika

Od 21 czerwca w murach Galerii Miejskiej we Wrocławiu będzie można obejrzeć dyplom Pawła Baśnika Post Mortem / obraz jako relikt osobowej świadomości realizowany w pracowni Łukasza Huculaka (Wydział Malarstwa i Rzeźby) na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Paweł Baśnik, „J.K.'2 2113–2242” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Baśnik, „J.K.'2 2113–2242” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Główną tezą wystawy jest przekonanie, że idee zawarte w wytworach kultury są w stanie trwać znacznie dłużej od egzystencji ich twórcy, będąc pozostałością jego istnienia. Jednak to, na ile obraz jest w stanie nas ocalić, podlega różnego rodzaju mechanizmom oraz weryfikacjom, począwszy od fizycznego przetrwania dzieła po siłę kulturowego i społecznego oddziaływania. Dzieło sztuki posiada swoją moc unieśmiertelniania dopóty, dopóki stanowi źródło określonych wartości.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy, które nawiązują formalnie zarówno do XIX-wiecznego akademickiego malarstwa, jak i do współczesnych ekspresyjnych środków wypowiedzi. Jest to malarstwo poruszające problem świadomości własnej śmiertelności, przy czym wanitatywność prac Baśnika opiera się nie tyle na przedstawionym motywie ile na samej farbie i sposobie malowania. Oprócz zdestruowanych obrazów olejnych, na wystawie pojawią się także instalacje. Jedna z nich stworzona została z wykorzystaniem projektora parowego LEIA Display System. Wykreowana dzięki temu urządzeniu wizualizacja odnosi się bezpośrednio do transhumanistycznej wizji osiągnięcia nieśmiertelności za pomocą technologii komputerowych.

Paweł Baśnik. Post Mortem / obraz jako relikt osobowej świadomości 
Od 22 czerwca do 1 lipca 2017 roku
Galeria Miejska we Wrocławiu

Dodaj komentarz