• 2017-06-20

Portret trumienny – Nagrobki i Michał Kmiecik

W Teatrze Polskim w Poznaniu 23 czerwca odbędzie się premiera spektaklu Portret trumienny Kuby Wojtaszczyka w reżyserii Michała Kmiecika.

Kuba Wojtaszczyk, „Portret trumienny”, reż. Michał Kmiecik (źródło: materiały prasowe teatru)

Kuba Wojtaszczyk, „Portret trumienny”, reż. Michał Kmiecik (źródło: materiały prasowe teatru)

Aleksander Krzyszowski, dwudziestoośmioletni kurator sztuki współczesnej, liberał i wyzwolony gej, po dwóch latach nieobecności wraca do domu na siedemdziesiąte urodziny matki. Zerwał z rodziną prawie wszystkie więzi. Przekonany o własnej słuszności, jest przerażony światem, który zastaje. Oddany bez walki dom opanowany został przez brata, drobnego przedsiębiorcę, jego żonę, katechetkę, faszyzujących bratanków. Jego siostra – filmoznawczyni z Warszawy – i jej partner, mimo oporów, godzą się na warunki dyktowane przez ten świat. Aleks, poza okazywaniem wyobcowania i wstrętu, pozostaje bierny. Wierzy, że po urodzinach matki wróci do swojej bańki i będzie mógł dalej żyć po swojemu.

Dom Krzyszowskich to Polska 2017 – religijna, konserwatywna, nacjonalistyczna, faszyzująca. Perwersyjnie przywiązana do przeszłości i pielęgnująca wspólnotowe mity i wyidealizowane „kiedyś”, kiedy było lepiej. Nieakceptująca obcych ani nikogo, kto wychodzi poza ustalony schemat. Samozadowolenie elit i odklejenie od rzeczywistości pozwoliło obudzić się demonom.

Pompa funebris wyprawiona w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się przy muzyce zespołu Nagrobki w składzie Maciej Salamon i Adam Witkowski.

Realizatorzy:

Reżyseria, adaptacja, światło: Michał Kmiecik
Dramaturgia: Piotr Morawski
Scenografia i kostiumy: Iga Słupska, Szymon Szewczyk
Muzyka: Maciej Salamon, Adam Witkowski (zespół Nagrobki)
Asystentka reżysera, inspicjentka: Magdalena Matusewicz
Produkcja: Zuzanna Głowacka

Występują: Barbara Krasińska, Barbara Prokopowicz, Monika Roszko, Mariusz Adamski, Przemysław Chojęta, Wojciech Kalwat, Piotr Nerlewski (gościnnie), Jakub Papuga, Paweł Siwiak.

Kuba Wojtaszczyk, Portret trumienny
Premiera: 23 czerwca 2017 roku, godz. 19.00
Teatr Polski w Poznaniu

Dodaj komentarz