Gdzie moja wyobraźnia mnie wiedzie…

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wystawę malarstwa, rzeźby, kostiumów i biżuterii artystycznej Jolanty Izabeli Pawlak Gdzie moja wyobraźnia mnie wiedzie…

Jolanta Izabela Pawlak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Izabela Pawlak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Izabela Pawlak – rzeźbiarka, fotografik, malarka, tworząca również kolekcje biżuterii oraz ręcznie malowanych tkanin i kostiumów. Absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie i poznańskiej ASP (dyplom z rzeźby i fotografii w 2001 roku). Po amerykańskim stypendium na SRU University, przez kilkanaście lat tworzyła za oceanem, mieszkając na karaibskiej wyspie, byłej kolonii holenderskiej. Podobnie jak wcześniej Indie, Indonezja czy Japonia, Curacao stało się dla niej niezwykłą inspiracją ludźmi różnych kultur, przebogatym w formy podwodnym światem i surowym wulkanicznym lądem.

W 2013 roku na zaproszenie The Nationale Reisopera w Holandii wykonała scenografię, kostiumy, fotografie i prezentacje multimedialne do pierwszej na świecie opery o niewolnictwie(na 150-lecie jego zniesienia). Obecnie mieszka i pracuje w Holandii. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt zbiorowych, a także wiele nagród za projekty rzeźb i biżuterii, m.in. w Polskim Muzeum w Chicago i na Biennale Karaibskim na Dominikanie. Fascynuje się portretowaniem ludzi o wieloetnicznym pochodzeniu – ich historie, opowiadane podczas pracy w studiu, stają się częścią dzieła sztuki. Wierzy w siłę bezpośredniej stymulacji – cichy dialog, wyzwalający wewnętrzną kontemplację.

Jolanta Izabela Pawlak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jolanta Izabela Pawlak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 22 do 25 czerwca będzie można zobaczyć artystkę przy pracy – ręcznym malowaniu tkanin

Jolanta Izabela Pawlak. Gdzie moja wyobraźnia mnie wiedzie…
Wernisaż: 21 czerwca 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 9 lipca 2017 roku
Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Dodaj komentarz