Literatura na 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Przez 9 festiwalowych dni, począwszy od 24 czerwca, na krakowskim Kazimierzu odbędą się m.in. rozmowy i dyskusje, warsztaty plastyczne i drukarskie, spacer z Łukaszem Orbitowskim, spotkanie z Wojciechem Jagielskim oraz rozmowa z Charlesem Kingiem wokół niedawno wydanej w Polsce monografii O północy w Pera Palace.

27. Festiwal Kultury Żydowskiej – pasmo literackie (źródło: materiały prasowe organizatora)

27. Festiwal Kultury Żydowskiej – pasmo literackie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Temat przewodni 27. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej to Jerozolima. Wydarzenia pasma literackiego, odbywające się pod hasłem „Wspólna Jerozolima – Jerozolima wspólnot”, będą krążyć wokół motywu Jerozolimy jako archetypu miasta podzielonego i pojednanego, duchowego źródła kilku religii, kultur i cywilizacji, w którym historia bezustannie przeplata się z mitem, a także jako miejsca, gdzie jak w soczewce skupiają się problemy i wyzwania, którymi żyje współczesny świat.

Pierwszym spotkaniem pasma literackiego będzie niedzielna rozmowa z Wojciechem Jagielskim. Rozmowa z autorem Modlitwy o deszcz i Wypalania traw będzie dotyczyła m.in. mechaniki konfliktu i przyszłości reportażu w czasach tzw. postprawdy.

Dzień później Centrum Kultury Żydowskiej odwiedzi Charles King – amerykański historyk, ekspert w dziedzinie historii Europy Wschodniej i Rosji, autor m.in. dwóch opublikowanych w wydawnictwie Czarnym monografii o Stambule i Odessie. Opuścimy na moment Jerozolimę, by przenieść się nad Bosfor, do innego wielokulturowego tygla uosabiającego splątane losy Europy i Azji. Spotkanie pt. O północy w „Oku świata” poprowadzi Max Cegielski, którego własne doświadczenia z pobytu w największym mieście Turcji tworzą dodatkowy kontekst do rozmowy.

Tematem kolejnego spotkania będzie syndrom jerozolimski – zagadkowe zaburzenie psychiczne, na które zapada około kilkudziesięciu pielgrzymów odwiedzających corocznie Jerozolimę. Naukowe spojrzenie na problem zostanie skonfrontowane z osobistą relacją Pawła Smoleńskiego spisaną w książce Izrael już nie frunie. W czasie spotkania pt. Widoki Jerozolimy uczestnicy wspólnie zastanowią się, jak masowa turystyka przenika aurę miejsc świętych i jak w tym wszystkim odnajdują się zwykli mieszkańcy dzisiejszej Jerozolimy.

Z okazji premiery polskiego wydania tomu Otwarte, zamknięte, otwarte Jechudy Amichaja festiwal zaprasza na specjalne popołudnie poświęcone temu wyjątkowemu poecie i wielokrotnemu kandydatowi do literackiego Nobla, przez całe dorosłe życie związanemu z Jerozolimą. Podczas spotkania z udziałem m.in. wdowy po poecie Hany Amichaj oraz tłumacza tomu Tomasza Korzeniowskiego wiersze Amichaja przeczyta Jerzy Trela.

Pasmo literackie uzupełnią warsztaty. Dla najmłodszych przygotowano zajęcia plastyczno-kaligraficzne z Darią Solak, autorką ilustracji do książki Ala ma kota. A Ali?, podczas których dzieci nauczą się pierwszych zdań w kilkudziesięciu mniej i bardziej egzotycznych językach świata, a 1 i 2 lipca w niezwykłej pracowni drukarskiej Józefa Rakoczego w Muzeum Inżynierii Miejskiej będzie można złożyć swój pamiątkowy jerozolimski notes.

Na zakończenie festiwalu odbędzie się spacer po Kazimierzu z Łukaszem Orbitowskim – współczesnym polskim pisarzem, urodzonym i wychowanym w dzielnicy będącej niegdyś sercem żydowskiego Krakowa. Niedzielna wycieczka będzie unikalną okazją do poznania Kazimierza sprzed eksplozji ruchu turystycznego na przełomie XX i XXI wieku, a także zobaczenia miejsc opisanych przez Orbitowskiego w opowiadaniu napisanym na potrzeby projektu „O_KAZ. Literatura o Kazimierzu”.

Organizatorem pasma literackiego na Festiwalu Kultury Żydowskiej jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

27. Festiwal Kultury Żydowskiej – pasmo literackie
Od 24 czerwca do 2 lipca 2017 roku
Kraków

Dodaj komentarz