• 2017-06-19

Światowy Dzień Uchodźcy w Kinie Pod Baranami

W ramach Światowego Dnia Uchodźcy, Kino Pod Baranami zaprasza na specjalny pokaz dokumentu Wallah Je te jure w reżyserii Marcello Merletto, przedstawiającego losy uchodźców z Senegalu w trakcie ich podróży do Europy. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z jednym z bohaterów filmu, Laminem Drammeh.

„Wallah Je te jure” reż. Marcello Merletto (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wallah Je te jure” reż. Marcello Merletto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 r., ma uświadamiać problemy, z jakimi borykają się osoby, które musiały uciekać ze swoich krajów. Co roku, 20 czerwca, w ponad stu krajach odbywają się uroczystości, organizowane są wydarzenia, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie.

Kino Pod Baranami zaprasza w tym dniu na pokaz dokumentalnego filmu Wallah Je te jure. Reżyser Marcello Merletto towarzyszył migrantom, którzy wyruszyli z senegalskich wiosek do Włoch w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego życia. Ich historie, trudności i niebezpieczeństwa jakie napotykają na swojej drodze, reprezentują losy tysięcy ludzi zmuszonych opuścić swoje domy. Po seansie, z widzami spotka się jeden z bohaterów filmu, Lamin Drammeh.

Przed oraz bezpośrednio po projekcji, w Kinie Pod Baranami będzie można nabyć rękodzieła samowystarczalnej grupy uchodźców z Rzymu, działających w ramach projektu ScART. Zbierają oni plastikowe odpady, z których następnie wytwarzają torby, portfele, akcesoria domowe, biżuterię i ozdoby. W ten sposób nie tylko zarabiają na swoje utrzymanie, ale i pomagają sprzątać Rzym. W ciągu dwóch lat udało im się przetworzyć ponad 750 kg plastiku. Zysk ze sprzedaży zostanie w całości przekazany twórcom rękodzieł.

Wallah Je te jure, reż. Marcello Merletto
20 czerwca 2017 roku, godz. 20.00
Kino Pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz